1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022
Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022
0

Yazı İçeriği

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022 Fordyce lekeleri, dudaklarınızın kenarlarında veya yanaklarınızın içinde oluşabilecek beyazımsı sarı yumrulardır. Daha seyrek olarak, erkekseniz penisinizde veya skrotumunuzda, kadınsanız labianızda görünebilirler. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022

Fordyce granülleri veya Fordyce bezleri olarak da adlandırılan lekeler, genişlemiş yağ bezleridir. Tamamen normal, zararsız ve ağrısızdırlar. Clinical Case Reports and Reviews dergisinde yayınlanan 2015 vaka  raporuna göre , yetişkinlerin yüzde 70 ila 80’inde görülür. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Yağ bezleri adı verilen yağ bezleri genellikle saç kökleri ile ilişkilidir. Cildinizde saçın olmadığı yerlerde Fordyce lekeleri belirir. Genellikle izole veya dağınık tümsekler olarak gelişirler, ancak bazen birlikte kümelenirler.

Fordyce lekelerini (dudak beyaz lekeler) nasıl tespit edebilirsiniz?

Fordyce lekelerinin çapı yaklaşık 1 ila 3 milimetre (0,04 ila 0,12 inç) olma eğilimindedir, ancak daha büyük olabilir. Genellikle açık sarı veya ten rengindedirler. Genital bölgenizde gelişirlerse kırmızımsı bir renk olabilirler. Çevreleyen cildi germek lekeleri daha görünür hale getirir.

Fordyce lekelerinin dudaklarınızın dışında veya dudaklarınızın ve yanaklarınızın içinde oluşması muhtemeldir. Genellikle dudaklarınızın her iki tarafında simetrik olarak görünürler.

Ayrıca, erkekseniz penisiniz veya skrotumunuz veya kadınsanız labialarınız dahil olmak üzere genital bölgenizde de oluşabilirler.

Fordyce sporları genellikle zar zor fark edilir, ancak bazı durumlarda çirkin olabilirler. Ağrılı, kaşıntılı veya bulaşıcı değildirler. Nadiren cinsel ilişki sırasında penisinizdeki lekeler kanayabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer bazı dermatolojik durumlar Fordyce lekelerine benzer görünebilir:

 • Yüzünüzde gelişebilen sert, beyaz, yuvarlak yumrular olan milium kistleri
 • Sebasöz hiperplazi, küçük, yumuşak yumruların oluşmasına neden olabilen bir durum
 • Cildinizin altında oluşabilen küçük, sert topaklar olan epidermoid kistler
 • bazal hücreli karsinom , bir yumru, kırmızı leke veya başka bir büyüme olarak görünebilen bir cilt kanseri türü

Genital bölgenizde, Fordyce lekelerini genital siğiller veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalıkla karıştırabilirsiniz .

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022

Fordyce lekelerine ne sebep olur?

Fordyce lekeleri, anatominizin doğal bir parçasıdır. Doğumda bulunurlar, ancak hormonal değişikliklerin onları büyüttüğü ergenliğe kadar genellikle fark edilmezler.

Fordyce lekeleri açısından yüksek risk altında olan insanlar var mı?

Clinical Case Reports and Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , kadınların iki katı kadar erkekte Fordyce lekeleri var. Bazı kaynaklar , yağlı cilde sahip kişilerde Fordyce lekelerinin görülme sıklığının arttığını bildirmektedir.

Bazı araştırmalar Fordyce lekelerini daha ciddi rahatsızlıklarla ilişkilendirdi.

Aile üyeleri dahil olmak üzere, kalıtsal bir kolorektal kanser türü olan katılımcıların yüzde 100’ünün ağızlarında Fordyce lekeleri olduğunu buldu. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Yazarlar, Fordyce lekelerinin varlığının, doktorların bu kanser türünü geliştirme şansı daha yüksek olan aileleri tanımlamasına yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Çalışma, daha fazla araştırmaya hala ihtiyaç olduğunu bildiriyor.

Bir diğeri Dental Research Journal’da yayınlanan bir makale, ağzınızdaki çok sayıda Fordyce lekesinin hiperlipidemi ile ilişkili olabileceğini öne sürüyor. Bu durum, kanınızdaki yüksek yağ seviyelerini içerir. Kalp hastalığı için bir risk faktörüdür .

Bu koşulların, onlardan kaynaklanmayan Fordyce lekeleriyle ilişkili olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Bir doktora görünmen gerekiyor mu?

Fordyce lekeleri iyi huyludur. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmazlar. Çoğu durumda, fark edilmezler bile. Bununla birlikte, bazı durumlarda, çirkin olabilirler.

Fordyce lekelerini daha az iyi huylu başka bir durumla karıştırabilirsiniz.

Cinsel organlarınızda lekeler fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın. Fordyce lekelerinden ziyade bir STD belirtisi olabilirler. Doktorunuz çarpmaların diğer olası nedenlerini ekarte etmeye veya teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Dudaklarınızda Fordyce lekeleri varsa ve görünümlerinden memnun değilseniz doktorunuzla konuşun. Lekelerin görünümünü gidermek veya azaltmak için sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

Fordyce lekeleri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz muhtemelen Fordyce lekelerini yalnızca görünüşlerine göre teşhis edebilir. Bazı durumlarda biyopsi yapabilirler. Bu prosedürde, mikroskop altında incelemek için etkilenen bölgeden bir doku örneği alırlar.

Dudakta Beyaz Lekeler Nedir? Nasıl Önlenir? +2022

Fordyce lekeleri nasıl tedavi edilir?

Fordyce lekeleri genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak kozmetik nedenlerle lekeleri çıkarmak istiyorsanız, çareler mevcuttur. İşte doktorunuzla tartışabileceğiniz seçeneklerden bazıları. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Mikro yumruk ameliyatı

Doktorunuz yüzünüzdeki veya genital bölgenizdeki birden fazla lekeyi hızlı ve etkili bir şekilde çıkarmak için mikro zımba ameliyatını kullanabilir. Bunu yapmadan önce ağrınızı azaltmak için lokal anestezi uygularlar. Ardından, cildinizi delmek ve istenmeyen dokuları çıkarmak için küçük bir kalem benzeri cihaz kullanırlar.

Bu işlem iz bırakmaz. Bir 2013 çalışma Plastik Dergisi’nde yayımlanan, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi katılımcıları tekrarlayan Fordyce’e izi ameliyat sonrası yılda görür gösterdi bulundu.

Lazer tedavileri

Doktorunuz Fordyce lekelerinizi zaplamak için karbondioksit lazer tedavileri kullanabilir. Ancak bu tip lazer tedavisi iz bırakabilir. Darbeli boya lazerleri daha az iz bırakabilir.

Her iki lazer de konsantre bir ışık demeti kullanır, ancak farklı dalga boylarında. Darbeli boya lazeri ile tedavi daha pahalıdır.

topikal tedaviler

Fordyce lekelerini küçültmek veya çıkarmak için uygulanan topikal tedaviler arasında biklorasetik asit, topikal tretinoin (Avita, Retin-A) ve oral izotretinoin (Sotret, Claravis) bulunur.

Doktorunuz bu topikal tedavileri lazer tedavileriyle birleştirmeyi önerebilir. Enflamasyon ve yanma hissi gibi yan etkiler üretebilirler. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Diğer tedaviler

Diğer tedaviler arasında elektrodeskasyon/koterizasyon yer alır.

Fordyce noktalarının görünümü nedir?

Fordyce lekeleri genellikle tedavi olmaksızın zamanla kaybolur. Önemli olan onların normal olduğunu anlamaktır. Onlar bir hastalık değil. İnsanların çoğunluğu onlara sahiptir.

Fordyce lekeleri doğal ve zararsız bir oluşumdur. Lekeleriniz kozmetik nedenlerle sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzla olası tedavileri tartışın. Ev ilaçlarının bu lekelerin giderilmesine yardımcı olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. dudakta beyaz lekeler , dudakta beyaz noktalar , dudakta beyaz leke

Fordyce lekelerini seçmeyin veya sıkmayın. Bu onları uzaklaştırmaz ve enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir.

 • 10
  mutlu
  Mutlu
 • 1
  _zg_n
  Üzgün
 • 3
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir