1. Anasayfa
 2. Güzellik ve Bakım
Trendlerdeki Yazı

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021!

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021!
kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan
2

Yazı İçeriği

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021! Kuru şampuan, saçınızdaki yağ, gres ve kiri azalttığını iddia eden bir saç ürünü türüdür. Islak şampuan ve saç kremlerinden farklı olarak, şampuan saçınıza kuruyken uygulanabilir. şampuanın saçınızdan yıkanması gerekmez ve genellikle başınızın tepesine ve yağın ve parlamanın gözle görülür şekilde birikebileceği diğer bölgelere uygulanır. kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021!

Bazı insanlar, terli bir antrenmandan sonra saçlarına dokunmak veya bir salon patlamasının ömrünü uzatmak için şampuanla yemin eder. Bu makale şampuan bilimini ele alacak, bazı popüler ürünleri listeleyecek ve  şampuanın duşta saçlarınızı köpürtmekle nasıl karşılaştırıldığına bir göz atalım. kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan

Bu şampuan saçlarınıza nasıl etki eder?

Saç deriniz saç kökleri ile kaplıdır. Bu foliküller sadece kılları filizlendirmez. Ayrıca saç derinizi yumuşatan ve saça dokusunu veren doğal yağ olan sebum üretirler.

Sebum önemli bir amaca hizmet eder. Saçınızı yumuşatır ve altındaki cildin korunmasına yardımcı olur. Ancak ter atarken, dışarıda vakit geçirirken ve hatta günlük hayatınıza devam ederken, saç derinizdeki yağ ve ter saçınızda birikir.

Başınızda belirli bir miktar yağ olması normal iken, yağ birikmesi saçınıza yağlı bir görünüm verir.

Saçınızı günlük olarak yıkamak, kurutmak ve şekillendirmek zaman alıcı olabilir. Ayrıca, saçınızın sağlığı için bile iyi olmayabilir. İşte tam burada şampuan devreye giriyor. kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan

Kuru şampuan , saçınızdaki yağları ve terleri emmek için alkoller veya nişasta bazlı aktif maddeler kullanır . Yağları saçınızdan uzaklaştırmak daha temiz görünmesini sağlar. Çoğu şampuan, saçınızın yıkamalar arasında taze kokmasını sağlayan bir koku da içerir.

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021!

Etkili mi?

Saçınızın yapısına bağlı olarak, kuru şampuan muhtemelen saçınızın daha az yağlı görünmesini sağlayacaktır. Ancak bu ürünün adındaki “şampuan” kelimesine aldanmayın. şampuan saçınızı temizlemek için değildir.

Kuru şampuanlar saç derinizdeki kiri ve yağı gizler. Saçınızı yıkamanın yerine geçmezler. Aslında, şampuanı aşırı kullanmak, kaşıntılı, kuru bir saç derisine neden olabilir.

Yağlı saçta kullanımı

Kuru şampuan, doğal olarak çok fazla yağ tutan saçlar için en etkilidir. Hızlı bir egzersiz seansı veya nemli bir yolculuk bile saçınızın yağlı görünmesini sağlıyorsa, hızlı bir düzeltme için kuru şampuan kullanışlı olabilir.

Hızla yağlanan saçların, saç derisini temizlemek ve tıkalı gözenekleri önlemek için sık sık yıkanması gerekir.

Doğal saçta kullanımı

Saçınız doğal olarak daha kuruysa, daha dokulu taraftaysa, saç tipiniz için özel olarak yapılmış kuru bir şampuan almanız gerekebilir. kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan

Saçınız koyu kahverengi veya siyahsa, saç derinize püskürttüğünüzde şampuanın pul pul görünebileceğini unutmayın. Daha koyu, doğal saçlar için özel olarak yapılmış kuru bir şampuan satın almak bunu çözebilir.

Kıvırcık saçta kullanımı

Kuru şampuan, kıvırcık saçları canlandırmak için de işe yarayabilir, ancak uygulama sürecini değiştirmeniz gerekebilir.

Kıvırcık saçlar kuruduktan ve şampuan uyguladıktan sonra fırçalanmamalı veya taranmamalıdır. Aksi takdirde bukleleriniz taze ve kabarık yerine kuru ve kıvırcık görünebilir.

Kuru Şampuan : (Kuru Şampuan Nedir?) 2021!

Kuru şampuan nasıl kullanılır

Şampuanı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişebilir:

 • saç tipi
 • doku
 • uzunluk
 • saçın yağlılığı

Kuru saçlarla başlayın ve tüm tokaları, saç tokalarını veya tokaları çıkarın. Gerekirse değiştirebileceğiniz temel süreç:

 1. Kuru şampuan kutusunu başınızın tepesinden yaklaşık 6 inç uzakta tutun.
 2. Küçük bir miktarı doğrudan köklerinize püskürtün. Boynunuzun ense kısmında, kulaklarınızın hemen üstünde ve başınızın arkasında saç büyümesini ihmal etmeyin.
 3. Şampuanı parmaklarınızı kullanarak saçınıza masaj yapın.
 4. İsterseniz, şampuan saç derinizde kururken saçınıza biraz daha hacim ve doğal bir sıçrama sağlamak için fön makinesinden soğuk hava püskürtün.

Dezavantajları

Ölçülü kullandığınız sürece şampuan kullanmanın pek bir sakıncası yoktur. Haftada bir veya iki kez bir antrenmandan sonra saçınıza rötuş yapmak veya fönünüzün taze görünmesini sağlamak için şampuan kullanıyorsanız, muhtemelen kullanımdan kaynaklanan herhangi bir olumsuz etki yaşamazsınız.

Yine de şampuanın yapabileceklerinin sınırları vardır. şampuanı arka arkaya iki günden fazla kullanmak saç derinizi tahriş etmeye ve kurutmaya başlayabilir. Ayrıca başınızdaki gözenekleri tıkayarak ağrılı sivilcelere veya kızarıklığa neden olabilir.

Şampuanlı saçlarda sıcak şekillendirme aletlerinin kullanılması gerekip gerekmediği konusunda farklı görüşler var.

Bazı insanlar saç maşası veya saç düzleştirici kullanmadan önce saçın daha kolay yönetilmesini sağlamak için biraz şampuan uygulayarak yemin eder. Ancak şampuan aslında saçınızı kurutarak ısı hasarına karşı savunmasız hale getirebilir.  kuru şampuan , kuru şampuan nedir , kuru saçlar için şampuan

Ev Yapımı Saç Bakım İpuçları

1. Saça Sıcak Yağ Uygulayın

Büyükanne bu konuda haklıydı! Saçınızda sıcak, doğal bir yağ  kullanmak, kafa derisi sağlığı, saç sağlığı ve dokusu için harikalar yaratabilir ve genel sağlığı da teşvik edebilir. İşte rejiminize dahil etmeyi düşünmeniz gereken bazı yağlar.

Hindistan cevizi yağı: Bu asırlık ilaç zamanın testinden geçti! Tüm saç tipleri üzerinde çalışır, yerel olarak bulunur ve uygun maliyetlidir. Kepeği yok eder, saçı yumuşatır, kırık uçları onarır ve  saç büyümesini hızlandırır . Ayrıca saçı protein kaybından korur. En iyi sonucu elde etmek için sızma hindistan cevizi yağı kullanın.

Argan yağı: Argan yağı Hindistan’a özgü değildir, ancak son zamanlarda hesaba katılması gereken bir güç olarak yetişmektedir. Fas’ta bulunan Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen E Vitamini ile doludur , kuru ve cansız saçlar için mükemmel bir nemlendiricidir ve kabarmayı azaltır.

Hint yağı: Hint tohumlarından elde edilen yağın sağlığa birçok faydası vardır, ancak özellikle  saç sağlığı için iyidir.

2. Pirinç Suyunu Şampuan Olarak Kullanın ve Saç Bakımı İçin Durulayın

Yerli Kızıl Yao kadınlarına ev sahipliği yapan Çin’in Huangluo köyü, Guinness Rekorlar Kitabında ‘dünyanın en uzun saçlı köyü’ olarak yer alıyor. Buradaki kadınlar , sürekli olarak korunan uzun, parlak ve  sağlıklı saçlara  sahiptir. Köylüler bunun şans, uzun ömür ve refahın sembolü olduğuna inanırlar. Peki muhteşem bakımlı saçlarının sırrı nedir? Eski ama son derece basit bir Çin ilacı – pirinç suyu ! Yüzyıllardır doğal bir şampuan ve durulama olarak kullanılan bu sihirli iksir açıkça harikalar yaratıyor. Aslında, kadınlar genellikle neredeyse seksen yaşına gelene kadar grileşmeye başlamazlar! Pirinç suyunun saç için besin değeri olan çok sayıda bileşeni vardır.

Bunların yaklaşık yüzde 16’sı, hücre sağlığı için gerekli yapı taşları olan proteinlerdir. Trigliseritler ve lipidlerin her biri pirinç suyu bileşiminin yüzde 10’unu oluştururken, nişasta (hala Japon kozmetiklerinde kullanılan bir özüt) yüzde 9 oranında bulunur. Karbonhidratlar, inositol, fitik asit ve inorganik maddeler pirinç suyundaki diğer bileşenlerdir. Ortalama bir avuç beyaz pirinci iki bardak sıcak suda kaynattığınızda ve kalan sıvıyı süzdüğünüzde elde ettiğiniz şey budur.

3. Yumurta Genel Saç Sağlığına Katkı Sağlayabilir

Bir  yumurta maskesi  belki sağlıklı saçlar için en güçlü ilaçlardan biridir ve bir çok iyi bir sebeple – saç sağlığı için gerekli B vitaminleri en iyi kaynak olduğunu! B1 (tiamin), B2 (riboflavin) ve B5 (pantotenik asit) vitaminleri saçın esnekliği, gücü ve genel sağlık için iyidir. Biyotin veya Vitamin B7 ise folik asit kutu yardım, saç büyümesi için özellikle önemlidir  önlemek prematüre ağaran . Bununla mücadele etmek için yumurtalar harika bir topikal uygulama sağlar.

Hem sarısını hem de beyazını kullanın. Sarısı, kuru kilitler için nemlendirici görevi görür ve aynı zamanda çok sayıda besin maddesi nedeniyle bir süper besindir. Dahası, nemlendirici faydaları sayesinde saçın doğal parlaklığını korumaya yardımcı olur. İki yumurtayı kırın ve içindekileri bir kapta iyice çırpın. Tüm saça ve saç derisine uygulayın ve on dakika bekletin. İyice durulayın ve her zamanki şampuan ve saç kremi rejiminizi takip edin. Bu maskeleri nasıl yapabileceğinizi öğrenin.

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir. – Oscar Wilde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir