1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam

Antikor Testi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Antikor Testi Nedir? Kimlere Uygulanır?
0

Yazı İçeriği

Antikor Testi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Antikor testleri genellikle belirli bir hastalığa yakalanıp yakalanmadığını belirlemek isteyen kişilere uygulanır. Özellikle, belirli virüs ve bakterilere karşı bağışıklık sağlamak için kullanılır. Örneğin, COVID-19 salgını sırasında bu test, bir kişinin daha önce virüsle enfekte olup olmadığını belirlemek için yaygın olarak kullanıldı. Ayrıca, bir kişinin aşıdan sonra bağışıklık geliştirip geliştirmediğini belirlemek için de kullanılır.

Antikor Testi

Antikor Testi, vücudun belli bir patojene veya virüse karşı tepki olarak ürettiği proteinlerin varlığını saptamak için kullanılan bir testtir. Bu proteinlere antikor denir ve vücudun bağışıklık yanıtının bir parçasıdır ve antikor testi bir kişinin geçmişte belirli bir enfeksiyonla karşılaşıp karşılaşmadığını tespit etmek için kullanılır. Ayrıca, aşıdan sonra bağışıklık oluşup oluşmadığını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Antikor Testi yapılırken farklı yöntemler kullanılır. En yaygın kullanılan yöntem, Enzim Bağlı Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemidir. Bu testte, bir levha üzerine patojene ait proteinler sabitlenir ve hasta serumu bu levha üzerine eklenir. Eğer serumda antikorlar varsa, bu proteinlere bağlanırlar. Daha sonra bu bağlanmayı tespit eden özel bir renk değişikliği ile sonuçlar gözlemlenir. Diğer yöntemler arasında hızlı antikor testleri ve Western Blot testi gibi daha spesifik testler de bulunmaktadır.

Antikor Testi Fiyatları

Antikor testinin fiyatı, uygulanan yönteme, laboratuvarın bulunduğu bölgeye, testin talebine ve çok sayıda faktörden etkilenebilir. Bazı yerlerde, ülkelerin ve bölgelerin sağlık politikalarına bağlı olarak, devlet bu testleri ücretsiz veya çok düşük maliyetli yapabilir. Bununla birlikte, özel laboratuvarlarda ve belirli yerlerde harcamalar daha yüksek olabilir. Yerel laboratuvarlar veya sağlık kuruluşları ile iletişime geçerek en uygun ve güncel fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Açık Emar Nedir?

Açık Emar, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknolojisinin bir türevi olup, hastalar için daha az kısıtlayıcı bir deneyim sunmayı amaçlar. Geleneksel kapalı MRG cihazları, hastaların tamamen içine girdiği silindirik bir tünel şeklindedir ve açık emar ise bu tünel yapısı olmayıp, hastaların etrafını tamamen saran bir yapı yoktur, bu da daha açık bir alan hissi yaratır.

Açık Emar Neden İstenir?

Açık Emar, özellikle klostrofobi (kapalı alan korkusu) olan hastalar için iyi bir seçimdir. Ayrıca büyük vücutlu hastalar veya hareket etme yeteneği olmayanlar için mükemmeldir. Bu tür bir makine, özellikle çocukların taramaları sırasında onları rahatlatmak ve hareketsiz kalmasını sağlamak için ideal olabilir.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık Emar’ın çok sayıda önemli avantajı vardır. İlk olarak, daha geniş bir alana sahip olması, klostrofobik hastaların bu testi yapmalarını kolaylaştırır. İkinci olarak, daha geniş yapısı nedeniyle çeşitli vücut tipleri ve boyutlarındaki hastalar için daha uygundur. Ayrıca açık yapısı gereği, tıbbi personelin hastaya yakın olmasına ve gerektiğinde müdahale etmesine izin verir.

Açık Emar Fiyatları

Açık Emar fiyatları, coğrafi konuma, sağlık kuruluşuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genelde, açık Emar’ın maliyeti, geleneksel MRG’ye göre biraz daha yüksek olabilir, ancak bu, kullanılan teknolojiye ve cihazın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Güncel fiyat bilgisi için yerel sağlık kuruluşlarından veya tıbbi görüntüleme merkezlerinden bilgi almak en iyisidir.

HSG Filmi Nedir?

Histerosalpingografi adı verilen tıbbi bir prosedürün radyolojik bir sonucu, HSG filmi olarak bilinir. Bu işlem, rahim ve fallop tüplerinin şeklini, boyutunu ve açıklığını ölçer. Bu film, özellikle kadınların üreme sağlığı sorunlarını belirlemek için sıklıkla kullanılan bir yaklaşımdır.

HSG Filmi Nasıl Çekilir? Neden İstenir?

HSG filmi çekilirken hastanın rahmine özel bir kontrast madde enjekte edilir. Bu kontrast madde sayesinde radyolojik görüntüler, rahim ve fallop tüplerini net bir şekilde gösterir. Hasta radyolojik görüntüleme masasında yatarken, rahim ağzı özel bir spekulum kullanılarak açılır.

Daha sonra kontrast madde rahim içine enjekte edilir ve X-ışını cihazı ile rahmin ve tüplerin görüntüleri alınır ve hsg filmi genellikle kısırlık değerlendirmelerinde, tüp tıkanıklıklarını tespit etmek, rahim içinde anormal yapıları (polip, miyom vs.) belirlemek veya bir tedavi öncesi ya da sonrası değerlendirme yapmak amacıyla istenir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

HSG Filmi, kadının üreme sağlığını değerlendirmede çok önemlidir. Fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını belirlemek için özellikle kullanılır. Kısırlığın yaygın bir nedeni tıkalı tüplerdir ve bu test, tıkanıklığın yerini ve derecesini belirlemek için çok değerlidir.

Aynı zamanda rahim içinde anormal oluşumları veya şekilleri bulmak için de kullanılır. Bu, özellikle rahimde yapışıklıklar, polipler veya miyomların varlığını belirlemek için gereklidir. HSG, bir operasyondan sonra rahim ve tüplerin durumunu değerlendirmek için de kullanılır.

 

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir