1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu 2021?

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu 2021?
Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?
0

Yazı İçeriği

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu 2021? Mükemmel kullanırsanız, hap %99 etkilidir. Ancak insanlar mükemmel değildir ve hapları unutmak veya kaçırmak kolaydır – yani gerçekte hap yaklaşık %91 etkilidir. Bu, her yıl 100 hap kullanıcısından 9’unun hamile kaldığı anlamına gelir. doğum kontrol hapı, yasmin doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı fiyat, yazz doğum kontrol hapı

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Hapınızı her gün almak ve hap paketlerinize zamanında başlamak konusunda ne kadar iyi olursanız, hap o kadar iyi çalışır. İhtiyacınız olduğunda haplarınızı almanızı hatırlatmak için doğum kontrol uygulamamızı kullanabilirsiniz. Ancak haplarınızı her zaman doğru şekilde alsanız bile hamile kalma ihtimaliniz çok düşüktür. doğum kontrol hapı, yasmin doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı fiyat, yazz doğum kontrol hapı

Hamileliği önlemede daha da iyi bir yöntem istiyorsanız, RİA’lara ve implanta bakın . Hamileliği önlemede en iyisidirler. Ancak hapın sizin için doğru olduğuna karar verirseniz, mümkün olduğunca iyi çalışması için haplarınızı her zaman zamanında aldığınızdan emin olun.

Doğum kontrol hapının etkinliğini ne düşürür?

Hapı işe yaramayan ana şey, her gün almamaktır. Ancak kusma veya 48 saatten (2 gün) fazla ishal gibi diğer şeyler, hapın hamileliği ne kadar iyi önlediğini azaltabilir.

Bu ilaçlar veya takviyeler ayrıca hapın da çalışmamasına neden olabilir:

• Antibiyotik Rifampin (diğer antibiyotikler hapı daha az etkili hale getirmez)

• Mantar önleyici Griseofulvin (diğer mantar önleyiciler hapı daha az etkili hale getirmez)

• Belirli HIV ilaçları

• Belirli nöbet önleyici ilaçlar (bunlar bazen bipolar bozukluk gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde de kullanılır)

• St. John’s Wort bitkisi

Hapı kullanırken bunlardan herhangi birini alırsanız, yedek yöntem olarak prezervatif kullanın. Uzun süre kullanacaksanız farklı bir doğum kontrol yöntemine geçin.

Hemşireniz veya doktorunuz, doğum kontrol hapının sizin için iyi çalışmamasının herhangi bir nedeni olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Doğum kontrol haplarının etkisi ne kadar sürer?

Onları ne zaman almaya başladığınıza ve ne tür haplar kullandığınıza bağlıdır. Doğum kontrol hapını ayın herhangi bir gününde almaya başlayabilirsiniz. Ancak ne zaman başladığınıza ve kullandığınız hapın türüne bağlı olarak, 7 güne kadar yedek doğum kontrol yöntemi ( prezervatif gibi) kullanmanız gerekebilir .

Kombinasyon Hapları (COC’ler)

 • Kombinasyon haplarına adetinizin ilk gününden sonraki 5 gün içinde başlarsanız hemen hamilelikten korunursunuz. Örneğin Pazartesi sabahı adet olduysanız, cumartesi sabahına kadar istediğiniz zaman hapa başlayabilir ve aynı gün hamilelikten korunabilirsiniz.
 • Kombinasyon haplarına başka bir zaman başlarsanız, hamilelikten korunmak için hapı 7 gün boyunca almanız gerekir. Bu nedenle, hapın ilk haftasında vajina içinde penis seks yapıyorsanız, prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

Doğum Kontrol Hapı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sadece Progestin Hapları (POP’lar veya Mini Haplar)

 • Sadece progestin içeren haplara ayın herhangi bir gününde başlayabilirsiniz. 48 saat (2 gün) sonra hamilelikten korunursunuz. Bu nedenle, ilk 48 saat içinde vajinada penis seks yapıyorsanız, başka bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif gibi) kullanın.
 • Slynd (sadece progestin içeren farklı bir hap türü) istisnadır. Slynd’i adetinizin 1. gününde almaya başlarsanız, hemen hamilelikten korunursunuz. Slynd’i adet döngünüzün başka bir döneminde kullanmaya başlarsanız, ilk 48 saat içinde vajina içinde penis seks yapıyorsanız, başka bir doğum kontrol yöntemi ( prezervatif gibi ) kullanın. doğum kontrol hapı, yasmin doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı fiyat, yazz doğum kontrol hapı

Hemşireniz veya doktorunuz, doğum kontrol haplarınıza başlamak için en iyi zamanı ve ne zaman çalışmaya başlayacaklarını belirlemenize yardımcı olabilir. (d)

Doğum kontrol hapı fiyat

Doğum kontrol hapı fiyatları markadan markaya farklılık arz etmektedir. Ancak piyasada en ucuz doğum kontrol hapının ortalama 6-7 TL, en pahalısının 30-35 TL bandında olduğunu söylemek mümkündür.

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir