1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?

Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?
Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?
0

Yazı İçeriği

Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022? Milk Thistle yani süt devedikeni (silymarin), papatya ve yakupotu ailesi ile ilgili çiçekli bir bitkidir. Akdeniz ülkelerine özgüdür. Bazı insanlar buna Mary devedikeni ve kutsal devedikeni de derler. Deve dikeni, Silybum marianum olarak da bilinen devedikeni bitkisinden elde edilen bitkisel bir ilaçtır .  milk thistle nedir , milk thistle ne işe yarar , solgar milk thistle

Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?

Bu dikenli bitkinin kendine özgü mor çiçekleri ve beyaz damarları vardır, geleneksel hikayelere göre Meryem Ana’nın sütünün bir damlasının yapraklarına düşmesinden kaynaklanır. Devedikeni içindeki aktif maddeler, topluca silimarin olarak bilinen bir grup bitki bileşiğidir.

Bitkisel ilacı süt devedikeni özü olarak bilinir. Devedikeni özü, devedikeni bitkisinden konsantre edilmiş yüksek miktarda silimarin (%65-80 arasında) içerir. milk thistle nedir , milk thistle ne işe yarar , solgar milk thistle

Milk Thistle nedir, ne için kullanılır 2022!

Deve dikeni ne için kullanılır?

İnsanlar geleneksel olarak deve dikenini karaciğer ve safra kesesi ile ilgili problemler için kullanmışlardır . Uzmanlar, silimarin’in bitkinin birincil aktif maddesi olduğuna inanıyor. Silimarin, devedikeni tohumlarından alınan bir antioksidan bileşiktir. Vücuda ne gibi faydaları olabileceği belirsizdir, ancak bazen siroz , sarılık , hepatit ve safra kesesi rahatsızlıkları gibi şeyler için doğal bir tedavi olarak kullanılır .

Bazıları süt devedikeni şunları da iddia edebilir:

 • Kolesterol seviyelerini düşürerek kalp yararları sağlayın
 • Yardım diyabet olan kişilerde tip 2 diyabet ve siroz

Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?

Süt Devedikeni Karaciğer İçin İyi mi?

Deve dikeninin karaciğer sağlığı için yararları hakkında çelişkili araştırmalar var . Karaciğer üzerinde koruyucu etkileri olabilir , hasarı önleyebilir. Süt devedikeni davranabilirsiniz dair bazı kanıtlar var siroz ve kronik hepatit neden olabilir, alkol bağımlılığı , otoimmün hastalık veya virüslerin . Ancak uzmanlar, kanıtların kesin olmadığını söylüyor. milk thistle nedir , milk thistle ne işe yarar , solgar milk thistle

Bazı araştırmalar, deve dikeninin karaciğeri toluen ve ksilen gibi endüstriyel toksinlerden zarar gören insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Devedikeni karaciğer sorunlarına yardımcı olup olmayacağını söylemek için yeterli bilimsel veri yok. Karaciğer için devedikeni hakkındaki gerçekleri öğrenin .

Deve Dikeni Diyabetli İnsanlara Yardımcı Olabilir mi?

Tıbbi araştırmalar, devedikeni geleneksel tedaviyle birleştiğinde diyabeti iyileştirebileceğini düşündürmektedir . Çalışmalar, kan şekeri seviyelerinde bir düşüş ve kolesterolde bir iyileşme göstermiştir. tip 2 diyabetli kişilerde .

Araştırmacılar ayrıca, devedikeni tip 2 diyabetin önemli bir parçası olan insülin direncini iyileştirdiğini bulmuşlardır .

İlaçlarınızı etkileyebileceğinden herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşun . Tip 2 diyabet için doğal ilaçlar hakkında daha fazla bilgi edinin .
Milk Thistle Nedir (Silymarin) 2022?

Süt Devedikeni Kalbe İyi Gelir mi?

Süt devedikeni LDL “kötü” kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığı geliştirme şansını azaltabilir. . Ancak kalp yararları ile ilgili çalışmalar sadece diyabetli kişilerde yapılmıştır. Diyabetli kişilerde genellikle yüksek kolesterol bulunur. Deve dikeninin şeker hastalığı olmayan kişilerde de aynı etkilere sahip olup olmadığı açık değildir.

Devedikeni, statinler gibi kolesterol düşürücü ilaçlarla da alınabilir. İlacın bir yan etkisi olabilecek karaciğer enzimlerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir. Statinlerin yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ne Kadar Süt Devedikeni Almalısınız?

Deve dikeninin en iyi dozları, tedavi etmek için kullanılabilecek herhangi bir durum için belirlenmemiştir. Takviyelerdeki kaliteli ve aktif bileşenler, üreticiden üreticiye büyük ölçüde değişebilir. Bu, standart bir doz belirlemeyi çok zorlaştırır. Doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Deve Dikenini Gıdalardan Doğal Olarak Alabilir misiniz?

İnsanlar bazen deve dikeninin sapını ve yapraklarını salatalarda yerler. Bu bitkinin başka besin kaynağı yoktur.

Deve dikeni almanın riskleri nelerdir?

Riskler. Süt devedikeni alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Enginar, kivi, yakup otu, papatya, kadife çiçeği ve krizantemlere alerjisi olan kişiler daha yüksek risk altındadır. Şeker hastalığı veya endometriozisi olan kişiler, devedikeni kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Deve dikeni geleneksel  olarak  hamile ve emziren kadınlarda kullanılsa da güvenliği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız , devedikeni kullanmadan önce doktorunuza danışın. Süt devedikeni çocuklar için önerilmez.

Yan etkiler. Süt devedikeni, birkaç yıl boyunca alındığında bile çok az yan etkiye sahip gibi görünüyor. Bazı kişilerde mide bulantısı , ishal , kaşıntı ve şişkinlik vardır .

Etkileşimler. Düzenli olarak herhangi bir ilaç alıyorsanız, devedikeni kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Bazıları yüksek kolesterol, enfeksiyon , uykusuzluk ve kan basıncını tedavi eden ilaçlar da dahil olmak üzere birçok ilaçla etkileşime girebilir . Devedikeni kan şekerini düşürebileceğinden , şeker hastaları kan şekerlerini çok düşürebileceğinden bitkiyi almadan önce doktorlarına danışmalıdır.milk thistle nedir , milk thistle ne işe yarar , solgar milk thistle

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir