1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!
öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları
0

Yazı İçeriği

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu! Öksürük, tahriş edici maddeleri ve vücuttaki enfeksiyonları temizlemede rol oynar, ancak sürekli öksürük can sıkıcı olabilir. Öksürük için en iyi tedavi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

Bazı doğal ilaçlar öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, otları ve takviyeleri izlemez, bu nedenle onları kullanan kişiler düşük kaliteli ürünler ve safsızlıklar kullanma riski altında olabilir.

Öksürüklerini tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak isteyen kişiler, kaynakları ve markaları araştırmalıdır. Ayrıca bazı şifalı otların ve takviyelerin ilaçlarla etkileşime girebileceğini ve bunun da istenmeyen yan etkilere neden olabileceğini bilmelidirler.

Bir kişi, takviyeleri almadan önce daima bir doktora danışmalıdır.

Bir kişi ayrıca aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmelidir:

 • öksürük uzun sürüyor veya tekrarlıyor
 • nefes darlığı yaşarlar
 • kan veya sarımsı-yeşil mukus mevcut
 • ayrıca ateş veya baş ağrısı yaşarlar
 • öksürük hırıltı veya boğmaca sesi çıkarır

12 doğal öksürük şurubu etkili besin

İnsanlar kalıcı bir öksürüğü tedavi etmeye çalışmak için bir dizi doğal ilaç kullanırlar.

Bazı insanlara yardımcı olsalar da, aşağıdaki çözüm yollarından bazılarının kullanımlarını destekleyecek sınırlı kanıtları olduğunu unutmamak önemlidir.

Bu, bir kişinin çarelerin kendileri için işe yaradığını bulabileceği veya bulamayacağı anlamına gelir.

1. Bal

Araştırmalara göre bal öksürüğü hafifletebilir.

Araştırmaların 2021 yılında gözden geçirilmesinde araştırmacılar, üst solunum yolu enfeksiyonlarında öksürükleri tedavi etmek için bal kullanmanın etkisine baktılar .

Araştırmacılar, balın hem öksürüğü bastırmada hem de antibiyotik ihtiyacını önlemede normal bakımdan daha üstün olduğunu buldular. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

2021 araştırmasında çalışmada , araştırmacılar balı yaygın bir öksürük kesici olan dekstrometorfan ile karşılaştırdı.

Araştırmacılar, hem balın hem de dekstrometorfanın öksürükleri bastırmak için çalıştığını buldu. Balın bir denemede biraz daha yüksek puan aldığını ve başka bir denemede dekstrometorfan ile eşit olduğunu kaydettiler.

Bir kişi bir kaşık bal yutarak veya bitki çayı gibi sıcak bir içeceğe ekleyerek bu ilacı kullanabilir.

2. Zencefil

Zencefil , iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı öksürüğü hafifletebilir . Ayrıca mide bulantısını ve ağrıyı hafifletebilir .

Sadece birkaç eski çalışma zencefilin öksürük üzerindeki etkisini inceledi. 2015’ten bir araştırma , zencefil de dahil olmak üzere geleneksel Asya ilaçlarında kullanılan 10 farklı doğal ürünü inceledi.

Araştırmacılar, bal dahil diğer ilaçlarla birlikte zencefilin geleneksel ilaçlarda uzun süreli bir rol oynadığını buldular.

Uzun bir kullanım geçmişi önemli bir sonuç olabilirken, araştırmacılar, çalışmalarının gelecekteki araştırmacılara öksürük için doğal çözümleri incelerken başlamak için bir yer sağlayabileceğini kaydetti.

İnsanlar genellikle yemeklere zencefil ekler veya çayda içerler. Bazı durumlarda zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide ekşimesine neden olabileceğinin farkında olmalıdırlar .

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

3. Sıcak sıvılar

Mevcut araştırmalar eksik olsa da, daha eski bir çalışma, Oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürüğü, burun akıntısını ve hapşırmayı hafifletebileceğini gösterdi.

Bununla birlikte, ek soğuk algınlığı veya grip semptomları olan kişiler , içeceklerini ısıtmaktan yararlanabilir. Aynı çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı , titreme ve yorgunluk gibi semptomları daha da hafiflettiğini bildiriyor .

Semptomların hafiflemesi hemen oldu ve sıcak içeceği bitirdikten sonra devam eden bir süre boyunca devam etti.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunları içerir:

 • temiz et suyu
 • bitkisel çaylar
 • kafeinsiz siyah çay
 • ılık su
 • sıcak meyve suları

4. Buhar

Mukus veya balgam üreten ıslak öksürük, buharla iyileşebilir.

Bu yöntemi denemek için kişinin sıcak bir duş veya banyo yapması ve banyonun buharla dolmasına izin vermesi gerekir. Semptomlar azalıncaya kadar birkaç dakika bu buharda kalmalıdırlar. Daha sonra serinlemek ve dehidrasyonu önlemek için bir bardak su içebilirler .

Alternatif olarak, insanlar bir buhar kabı yapabilir. Bunu yapmak için, bir kişi şunları yapmalıdır:

 1. Büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun.
 2. Okaliptüs veya biberiye gibi otlar veya uçucu yağlar ekleyin. Bunlar tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir.
 3. Kasenin üzerine eğilin ve başınıza bir havlu koyun. Bu, buharı hapseder, böylece kişi onu soluyabilir.
 4. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca buharı solumaya devam edin .

Bir kişi günde bir ila iki kez yapıldığında buğulamayı faydalı bulabilir.

Birçoğu buharın öksürük ve diğer semptomlara yardımcı olacağına inansa da, tüm kanıtlar aynı fikirde değil. Örneğin, Soğuk algınlığı semptomları için buhar kullanımını inceleyen bir çalışma, buharın bir kişinin semptomlarını belirgin şekilde iyileştirmediğini buldu.

5. Hatmi kökü

Hatmi kökü , öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir .

Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. Müsilaj, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Daha eski, küçük bir çalışma , kekik ve sarmaşık ile birlikte hatmi kökü içeren bir bitkisel öksürük şurubunun, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürükleri etkili bir şekilde rahatlattığını buldu.

Şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların %90’ı etkinliğini iyi veya çok iyi olarak değerlendirdi.

Araştırmacılar ayrıca hatmi kökü ekstraktının kaplama etkisine de dikkat çekti.

Kök ekstraktının antioksidatif ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve steroid olmayan bir antienflamatuar ilaç olan diklofenak ile benzer bir rahatlama sağladığını buldular. Çalışma in vitro test kullandı.

Hatmi kökü, kuru ot veya poşet çay olarak da mevcuttur. Bir kişi ya sıcak su eklemeli ve sonra hemen içmeli ya da önce soğumaya bırakmalıdır. Hatmi kökü suda ne kadar uzun süre demlenirse, içecekte o kadar fazla müsilaj olacaktır.

Yan etkiler mide rahatsızlığını içerebilir, ancak ekstra sıvı içerek buna karşı koymak mümkün olabilir.

Marshmallow kökü sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

6. Tuzlu su gargarası

İnsanlar boğaz ağrısını ve soğuk algınlığı ile ilişkili semptomları hafifletmek için uzun süredir tuzlu su gargaraları kullanıyorlar . Mukusu gevşetmeye ve biraz ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, muhtemelen viral yükün azaltılmasına yardımcı olmayacaktır.

COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için farklı antiseptik gargaraları karşılaştırdı . Birkaç ticari markanın viral yükü azaltmaya yardımcı olduğunu, ancak laboratuvarda yapılan bir tuzlu su çözeltisinin virüsü etkili bir şekilde öldürmediğini buldular.

Tuzlu su gargarası yapmak için bir kişi şunları yapabilir:

 1. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eriyene kadar karıştırın.
 2. Gargara yapmak için kullanmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekleyin.
 3. Karışımı tükürmeden önce boğazın arkasında birkaç dakika bekletin.
 4. Öksürük düzelene kadar bunu her gün birkaç kez yapın.

Küçük çocuklar ve yüksek tansiyonu olan kişiler tuzlu su gargaraları kullanmaktan kaçınmalıdır.

7. Bromelain

Bromelain , ananastan gelen bir enzimdir . En çok meyvenin çekirdeğinde bulunur.

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mukolitik özelliklere sahip olabilir, bu da mukusu parçalayıp vücuttan atabileceği anlamına gelir.

Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için her gün ananas suyu içerler. Bununla birlikte, meyve suyunda semptomları hafifletmek için yeterli bromelain bulunmayabilir.

Bromelain takviyeleri mevcuttur ve öksürükleri gidermede daha etkili olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir yeni takviyeyi denemeden önce bir kişinin bir doktorla konuşması en iyisidir. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Bromelain potansiyel bir alerjendir ve madde ayrıca yan etkilere neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Kan sulandırıcı veya spesifik antibiyotik alan kişiler bromelain almamalıdır.

8. Kekik

Kekik hem mutfak hem de tıbbi kullanımlara sahiptir ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın olarak kullanılan bir çaredir .

Birkaç çalışmanın 2015 meta-analizinde , araştırmacılar, kekik müstahzarlarının kullanılmasının insanların öksürük semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren güçlü kanıtların olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, genel etkinliğini göstermek için ek çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirttiler.

2021’de daha yeni bir çalışma , kekik ve sarmaşık damlalarının bir kombinasyonunu kullanan kişilerin bronşit semptomlarında, öksürükte ve genel yaşam kalitesinde iyileşme gösterdiğini gösterdi.

Ayrıca, insanların damlaları kullanırken çok az yan etki yaşadığını da kaydettiler.

Kekik kullanarak öksürüğü tedavi etmek için, kişi bu bitkiyi içeren bir öksürük şurubu arayabilir.

Öksürük Şurubu Etkili 12 Doğal Öksürük Şurubu!

9. Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflüyü tetikleyebilecek gıdalardan kaçınmak, bu durumu yönetmenin ve buna eşlik eden öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her bireyin kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Reflüsüne neyin sebep olduğundan emin olmayan kişiler, diyetlerinden en yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırarak ve semptomlarını izleyerek başlayabilirler. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Asit reflüyü en sık tetikleyen yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • alkol
 • kafein
 • çikolata
 • narenciye yemekleri
 • kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • sarımsak ve soğan
 • olarak
 • baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • domates ve domates bazlı ürünler

10. Kaygan karaağaç

Yerli Amerikalılar öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kaygan karaağaç kabuğu kullandı .

Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde müsilaj içerdiğinden hatmi köküne benzer.

Kişi bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru ot ekleyerek ve içmeden önce en az 10 dakika demlenmesini sağlayarak kaygan karaağaç çayı yapabilir.

Kaygan karaağacın ilaçların emilimini engelleyebileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle bir kişi çay yapmadan veya başka bir takviye kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Kaygan karaağaç, sağlık mağazalarında ve çevrimiçi olarak toz ve kapsül formunda mevcuttur.

11. N-asetilsistein (NAC)

NAC , amino asit L-sisteinden gelen bir takviyedir. Günlük bir doz almak, hava yollarındaki mukusu azaltarak ıslak öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Bir meta-analiz NAC’nin kronik bronşitli kişilerde semptomları önemli ölçüde ve tutarlı bir şekilde azaltabileceğini öne sürüyor. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Kronik bronşit, uzun süreli bir inflamasyondur .Kronik bronşit, mukus birikimine, öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan solunum yollarının

Araştırmacılar, hava yolu tıkanıklığı olmayan kişiler için günlük 600 miligram (mg) NAC ve tıkanıklık olduğunda 1.200 mg’a kadar NAC dozu önermektedir.

NAC, kurdeşen , şişme , ateş ve nefes almada zorluk gibi ciddi yan etkilere sahip olabilir . Bu yaklaşımı düşünen herkes önce bir doktorla konuşmalıdır.

12. Probiyotikler

Probiyotikler öksürüğü doğrudan gidermezler ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. öksürük şurubu, bitkisel öksürük şurubu, en iyi öksürük şurubu hangisi, çocuk öksürük şurupları

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bir tür probiyotik, Lactobacillus adlı bir bakteri adı verilen bir bakteri , ‘da yayınlanan daha eski bir araştırmaya göre, soğuk algınlığını önlemede mütevazı bir fayda sağlıyor. Yayınlanan bir başka meta-analiz probiyotik almanın, dolaylı olarak öksürüğü azaltabilecek solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanan çocukların sayısını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

 • 1
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir