1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?
Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?
0

Yazı İçeriği

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir? Bir T3 (triiyodotironin) testi, tiroid koşullarının, özellikle hipertiroidizmin teşhisine yardımcı olan bir kan testidir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle bu testi diğer tiroid fonksiyon testleri ile birlikte sipariş eder.  serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?

T3 (triiyodotironin) testi nedir?

Bir T3 (triiyodotironin) testi , özellikle hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid) olmak üzere tiroid koşullarının teşhis edilmesine yardımcı olur.

Tiroidiniz, boynunuzun önünde cildinizin altında bulunan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Endokrin sisteminizin bir parçasıdır . T3 olarak da bilinen triiyodotironin, iki ana tiroid hormonundan biridir. Tiroksin veya T4, diğer hormondur. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, kan testleri kullanarak T3 seviyelerini test eder. Triiyodotironin iki şekilde gelir:

 • Serbest T3 : Bu form vücudunuzun dokularına ihtiyaç duyulan yere girer.
 • Bağlı T3 : Bu form, vücudunuzun dokularına girmesini engelleyen proteinlere bağlanır.

Bu nedenle, T3 seviyelerini ölçen birkaç farklı test vardır. Hem serbest T3’ü hem de bağlı T3’ü ölçen bir kan testine toplam T3 testi denir. Farklı bir kan testi sadece serbest T3 seviyelerini ölçer. Serbest T3 testleri genellikle toplam T3’ten daha az doğrudur.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, genellikle bir T3 testinin yanı sıra bir T4 (tiroksin) testi ve bir TSH (tiroid uyarıcı hormon) testi de dahil olmak üzere tiroid fonksiyonunu değerlendirmek için ek testler sipariş eder.

T3 testi için diğer isimler şunları içerir:

 • Tiroid fonksiyon testi.
 • Toplam triiyodotironin.
 • Ücretsiz triiyodotironin.
 • FT3.

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?

Serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

T3 (triiyodotironin) nedir ve ne işe yarar?

T3 olarak da bilinen triiyodotironin, tiroid bezinizin kan dolaşımınıza saldığı iki ana hormondan biridir. Tiroidiniz ayrıca T4 ve tetraiyodotironin olarak da bilinen tiroksin üretir. T4 ve T3 birlikte çalışır ve genellikle “tiroid hormonu” olarak adlandırılır.

Kanınızdaki T3’ün çoğu (yaklaşık %80), vücudunuzun T4’ü tiroid bezinizin dışında T3’e dönüştürmesinden kaynaklanır. Kan dolaşımınızdaki T3’ün geri kalanı tiroid beziniz tarafından üretilir.

Hormonlar, kanınızdan organlarınıza, kaslarınıza ve diğer dokularınıza mesajlar taşıyarak vücudunuzdaki farklı işlevleri koordine eden kimyasallardır. Bu sinyaller vücudunuza ne yapacağını ve ne zaman yapacağını söyler.

T3, tiroid hormonunun aktif şeklidir, yani vücudunuzdaki hücreleri etkiler, T4 ise tiroid hormonunun aktif olmayan şeklidir. Karaciğeriniz ve böbrekleriniz , tiroidinizin saldığı T4’ün çoğunu T3’e dönüştürür.

T4 ve T3 birlikte vücudunuzun düzenlenmesinde hayati roller oynar:

 • Metabolik hız (vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürme hızı).
 • Kalp ve sindirim fonksiyonları.
 • Kas kontrolü.
 • Beyin gelişimi.
 • Kemik bakımı.

Neden bir T3 (triiyodotironin) testine ihtiyacım var?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, tiroidinizin çok fazla tiroid hormonu ürettiği bir durum olan hipertiroidizmi teşhis etmeye veya hipertiroidizmin ciddiyetini belirlemeye yardımcı olmak için sıklıkla T3 testleri ister. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Bir tiroid rahatsızlığı için tiroid hormonu replasman tedavisi (ilaç) alıyorsanız, sağlayıcınız T3 seviyenizi izlemek için düzenli T3 testleri isteyebilir.

T3 (triiyodotironin) testini kim yapar?

Flebotomist olarak adlandırılan bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, genellikle bir T3 kan testi için olanlar da dahil olmak üzere kan alımı gerçekleştirir, ancak kan alma konusunda eğitim almış herhangi bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bu görevi yerine getirebilir. Daha sonra numuneleri, bir tıbbi laboratuvar bilim adamının numuneleri hazırladığı ve analizör olarak bilinen makinelerde testleri gerçekleştirdiği bir laboratuvara gönderirler.

Serbest T3 Nedir, T3 (triiyodotironin) testi nedir?

T3 (triiyodotironin) testi için nasıl hazırlanırım?

Genellikle T3 kan testi için özel bir şey yapmanız gerekmez. Testin nedenine bağlı olarak, bazı ilaçları veya takviyeleri almayı bırakmanız gerekebilir. Her durumda, sağlık uzmanınız size özel talimatlar verecektir.

T3 (triiyodotironin) kan testim sırasında ne beklemeliyim?

Bir kan testi veya kan alımı sırasında aşağıdakileri yaşamayı bekleyebilirsiniz:

 • Bir sandalyeye oturacaksınız ve bir sağlık uzmanı kollarınızı kolayca erişilebilir bir damar için kontrol edecektir. Bu genellikle kolunuzun iç kısmında, dirseğinizin diğer tarafındadır.
 • Bir damar bulduktan sonra bölgeyi temizleyecek ve dezenfekte edecekler.
 • Daha sonra kan örneği almak için damarınıza küçük bir iğne sokarlar. Bu küçük bir tutam gibi gelebilir.
 • İğneyi yerleştirdikten sonra, bir test tüpünde az miktarda kan toplanır.
 • Test etmek için yeterli kanları olduğunda, iğneyi çıkarırlar ve kanamayı durdurmak için bölgeye bir pamuk top veya gazlı bez tutarlar.
 • Sitenin üzerine bir bandaj koyacaklar ve işin bitecek.

Tüm prosedür genellikle beş dakikadan az sürer.

T3 (triiyodotironin) testimden sonra ne beklemeliyim?

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı kan örneğinizi aldıktan sonra, test için bir laboratuvara gönderir. Test sonuçları geri geldiğinde, sağlayıcınız sonuçları sizinle paylaşacaktır.

T3 (triiyodotironin) kan testinin riskleri nelerdir?

Kan testleri, tıbbi test ve taramanın çok yaygın ve önemli bir parçasıdır. T3 kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. Kan alma bölgesinde hafif bir hassasiyet veya morluk olabilir , ancak bu genellikle çabucak düzelir.

T3 (triiyodotironin) testimin sonuçlarını ne zaman bilmeliyim?

Çoğu durumda, daha uzun sürebilmesine rağmen, T4 test sonuçlarınızı bir veya iki iş günü içinde almanız gerekir. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

T3 (triiyodotironin) testi için ne tür sonuçlar alıyorsunuz?

T3 test raporları dahil olmak üzere kan testi raporları genellikle aşağıdaki bilgileri sağlar:

 • Kan testinin adı veya kanınızda ölçülen şey.
 • Kan testi sonucunuzun sayısı veya ölçümü.
 • Bu test için normal ölçüm aralığı.
 • Sonucunuzun normal veya anormal veya yüksek veya düşük olduğunu gösteren bilgiler.

Normal T3 seviyeleri nelerdir?

T3 (triiyodotironin) testleri dahil olmak üzere herhangi bir laboratuvar testi için normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Sonuçlarınızda laboratuvar raporunuzun referans aralığını kontrol ettiğinizden emin olun. Sonuçlarınız hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza sorun. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Normal T3 seviyeleri

Normal T3 seviye aralıkları yaşa göre değişir. Genel olarak, sağlıklı insanlar için T3 için normal aralıklar şunları içerir:

 • 1 ila 5 yaş arası çocuklar : Desilitre başına 106 – 203 nanogram (ng/dL).
 • 6 ila 10 yaş arası çocuklar : 104 – 183 ng/dL.
 • 11 ila 14 yaş arası çocuklar : 68 – 186 ng/dL.
 • 15 ila 17 yaş arası ergenler : 71 – 175 ng/dL.
 • 18 ila 99 yaş arası yetişkinler : 79 – 165 ng/dL.

Normal ücretsiz T3 seviyeleri

Sağlayıcılar genellikle güvenilir olmadıkları için ücretsiz T3 testleri sipariş etmezler, ancak bu seviyeleri test etmek mümkündür. Genel olarak, sağlıklı insanlar için normal serbest T3 aralıkları şunları içerir:

 • 3 güne kadar olan bebekler : Mililitrede 1,4 – 5,4 pikogram (pg/mL).
 • 4 ila 30 günlük bebekler : 2,0 – 5,2 pg/mL.
 • 1 aydan 1 yaşına kadar olan bebekler : 1,5 – 6,4 pg/mL.
 • 1 ila 6 yaş arası çocuklar : 2.0 – 6.0 pg/mL.
 • 7 ila 11 yaş arası çocuklar : 2,7 – 5,2 pg/mL.
 • 12 ila 17 yaş arası çocuklar : 2.3 – 5.0 pg/mL.
 • 18 ila 99 yaş arası yetişkinler : 2,3 – 4,1 pg/mL.

T3 seviyeleri yüksek olduğunda ne olur?

Normalden yüksek T3 seviyeleri tipik olarak hipertiroidizmi (aşırı aktif tiroid) gösterir. Hipertiroidizmin Graves hastalığı ( otoimmün bir durum ), tiroid nodülleri ve tiroidit (tiroid bezinizin iltihabı ) dahil olmak üzere çeşitli nedenleri vardır . serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Hipertiroidizm, sağlığınız için tehlikeli olabilecek metabolizmanızı hızlandırır. Hipertiroidizmin bazı belirtileri şunlardır:

 • Açıklanamayan kilo kaybı .
 • Titrek ve/veya gergin hissetmek.
 • Artan bağırsak hareketleri .
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı ( aritmi ).

Hipertiroidizm belirtileri yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir.

Halihazırda hipertiroidizm teşhisi konduysa, T3 testleri ne kadar şiddetli olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak, T3 seviyeleriniz ne kadar yükselirse, hipertiroidizm o kadar şiddetli olur.

T3 seviyeleri düşük olduğunda ne olur?

Normalden düşük T3 seviyeleri, hipotiroidizm (az aktif tiroid) olduğunu gösterebilir . Bununla birlikte, sağlık hizmeti sağlayıcıları, hipotiroidizmi teşhis etmek için tipik olarak T3 testlerine güvenmezler çünkü genellikle tiroid fonksiyon testlerinin sonuncusu anormal geri gelir.

Ek olarak, bazı kişilerde TSH düzeyi yüksek ve serbest T4 düzeyi düşük, ancak T3 düzeyi normal olan ciddi hipotiroidi olabilir. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

Normalden düşük T3 seviyeleri, steroidler ve amiodaron (aritmi ilaçları) gibi ilaçlardan ve ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu faktörler, vücudunuzun T3’e (aktif hormon) dönüştürdüğü T4 (aktif olmayan hormon) miktarını azaltabilir ve bu da daha düşük T3 seviyesine neden olabilir.

Düşük veya yüksek T3 (triiyodotironin) test sonucum olursa endişelenmeli miyim?

Toplam T3 test sonuçları genellikle doğrudur. Bununla birlikte, belirli ilaçlar veya takviyeler ve hamilelik dahil olmak üzere belirli faktörler sonuçlara müdahale edebilir . Sağlık uzmanınız, sonuçlarınızı yorumlarken bu faktörleri dikkate alacaktır.

Cleveland Clinic’ten bir not

Anormal bir test sonucu görmek stresli olabilir. Tiroid koşullarının biraz yaygın ve tedavi edilebilir olduğunu bilin. Sağlık uzmanınız, anormal T3 seviyesinin nedenini belirlemek için daha fazla test yaptırmanız gerekip gerekmediğini size bildirecektir. Sağlayıcınıza soru sormaktan korkmayın. Size yardım etmek için oradalar. serbest t3 nedir , serbest t3 ne demek , serbest t3 yüksekliği nedir

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir