1. Anasayfa
 2. Aile ve Çocuk

Kimsenin Size Anlatmadığı 8 Garip En Erken Gebelik Belirtileri

Kimsenin Size Anlatmadığı 8 Garip En Erken Gebelik Belirtileri
0
Gebelik belirtileri her bayanda farklı hallerde ortaya çıkabilir ve birtakım bayanlar gebeliğin birinci günlerinde bile belirtiler yaşamazken, başkaları hamilelikleri hakkında çabucak farkındalık kazanabilirler. Fakat birtakım garip ve beklenmedik gebelik belirtileri de olabilir. İşte kimileri:

 1. Metal tadı: Birtakım bayanlar, gebeliklerinin birinci aylarında ağızlarında bir metal tadı hissedebilirler.
 2. Diş eti kanaması: Hormonlardaki değişiklikler, birtakım bayanlarda diş eti kanamasına neden olabilir.
 3. Kıllanma: Gebelik hormonları, birtakım bayanların yüzlerinde yahut bedenlerinde kıllanmaya neden olabilir.
 4. İshal: Hormonlardaki değişiklikler birtakım bayanlarda ishale neden olabilir.
 5. Kabızlık: Öteki bayanlar ise kabızlık yaşayabilirler.
 6. Burun tıkanıklığı: Gebelik, birtakım bayanların burunlarında tıkanıklık yahut burun akıntısı üzere belirtilere neden olabilir.
 7. Baş dönmesi: Gebelik, birtakım bayanların baş dönmesi ve hafif baş ağrısı yaşamasına neden olabilir.
 8. İştah değişiklikleri: Birtakım bayanlar hamilelikleri sırasında yemek yemekten hoşlanmazken, öbürleri ise çok yemek yeme isteği hissedebilirler.
 9. Kaburga altında baskı hissi: Gebelik, kimi bayanlarda kaburga altında bir baskı hissi yaratabilir.
 10. Alerjik tepkiler: kimi bayanlarda, olağanda alerjik olmadıkları şeylere karşı alerjik tepkiler göstermelerine neden olabilir.

Bu belirtiler, her bayanda görülmeyebilir ve gebelik belirtileri, bayanlar ortasında farklılık gösterir. Lakin gebeliğin birinci belirtilerinden şüpheleniyorsanız yahut bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüpheleniyorsanız, kesinlikle bir doktora danışmanız kıymetlidir.

Gebe olup olmadığını merak ediyor musun? Emin olmanın tek yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Lakin olasılığa işaret edebilecek en erken gebelik belirtileri vardır. İşte bakmanız gerekenler. Herkes hamileliğin klasik belirtilerini bilir. Adet gecikmesi, göğüslerin hassaslaşması, göğüs uçların hassasiyet ve yorgunluk hissi. Lakin gebe bayanlar da bu birinci belirtilerin ötesinde bir dizi semptom yaşarlar.

En Erken Gebelik Belirtileri​

Aşağıda, gebeliğin en yaygın erken semptomlarından kimilerinin açıklaması yer almaktadır. Bu semptomların gebe olmanın yanı sıra öbür şeylerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu semptomlardan kimilerini fark etmeniz, kesinlikle gebe olduğunuz manasına gelmez. Emin olmanın tek yolu hamilelik testi yapmaktır.

Her bayan farklıdır. Hamilelik tecrübeleri de o denli. Her bayan bir hamilelikten başkasına birebir semptomlara yahut hatta tıpkı semptomlara sahip değildir.

İşte size kimsenin söylemediği 8 garip en erken gebelik belirtisinin bir listesi.

Vajinal Akıntı​

2786116 a9e957b340f3e976763ddeca2efc2567
Birçok bayan vajinal akıntı yaşarken, ekseriyetle hamilelik ile bağlı değildir. Lakin birden fazla gebe bayan, birinci trimesterde ve hamilelikleri boyunca yapışkan, beyaz yahut soluk sarı mukus salgılar.

Artan hormonlar ve vajinal kan akımı akıntıya neden olur. Gebelikte rahim ağzınız ve vajina duvarlarınız yumuşadığından enfeksiyonları önlemek için artar. Aşağıdaki durumlar başlarsa hekiminizi ziyaret edin:

 • koku
 • yanma hissi
 • kaşıntı

Bunlar bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Vücudun Isınması Artacak​

2786112 d72595595340353a3c8db50c975f8b75
Yumurtlamadan sonra sabah birinci uyandığınızda, beden ısınız biraz yükselir. Bir sonraki adet periyoduna kadar bu biçimde kalır. Lakin bazal beden ısısı olarak bilinen bu sıcaklık iki haftadan fazla yüksek kalırsa gebe olabilirsiniz.

Baş Ağrısı Ve Kramplar​

2786109 46a5f09872efe07a79712304af58644f
Hamilelik sırasında hormonal ve kan hacmi değişiklikleri baş ağrısına neden olabilir. Kimi bayanlar ayrıyeten karnın her iki tarafında adet gibisi kramplar yaşar. Ve birçok bayan tuvalete sık sık sarfiyat. Bunun nedeni büyüyen rahminizin mesanenize baskı yapmasıdır.

Oda Dönüyormuş Üzere Hissetmek​

2786110 fb96bda903cf3900e5ecc91ffa2abbbc
Gebe bayanların birinci trimesterde baş dönmesi hissetmesi az değildir. Hamilelik kan basıncının düşmesine ve kan damarlarının genişlemesine neden olur. Fakat belirtilerinize çok dikkat edin. Vajinal kanama ve şiddetli karın ağrısı ile birlikte şiddetli baş dönmesi ektopik bir gebeliğin işareti olabilir. Dış gebelikte döllenmiş yumurta rahim dışına yerleşir. Hayati tehlike oluşturan komplikasyonlardan kaçınmak için çabucak bir doktora görünmelisiniz.

Kabızlık​

2786113 84046b5d2a6b4afdc13b890e5a6537f0
Gazı geçirmek ya da tuvalete gitmek istiyormuş üzere şişkin hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, hamileliğin hormonal değişikliklerinin doğum öncesi vitaminler üzere kabızlığa yol açabilmesidir. Hamilelik sırasında sindirim sisteminiz yavaşlar. Bu, besinleri kan dolaşımınıza emmek ve küçüğünüze ulaşmak için kâfi ekstra vakit sağlar. Diyetinize daha fazla lif ekleyin, bol ölçüde sıvı için ve tertipli olarak antrenman yapın. Gerekirse, hamilelik için inançlı bir dışkı yumuşatıcı eklemek için hekiminize danışabilirsiniz.

Lekelenme Yaşayabilirsiniz​

2786115 cafa54de310b5eb2965954dfa2b8c729
Gebe bayanların yüzde 25 ile 40 oranında erken gebelik belirtisi olarak hafif kanama yahut lekenme görülebilir. Hafif kanama, döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştığı vakit meydana gelebilir.

Hamile kaldıktan yaklaşık iki hafta sonra yaygındır. Bu implantasyon kanaması olarak da bilinir. Kanama ayrıyeten servikal tahriş, ektopik gebelik yahut düşük yapma tehdidinden de kaynaklanabilir. Hafif kanamanız ağırlaşırsa yahut şiddetli kramplar, sırt ağrısı yahut bıçaklanma ağrıları eşlik ederse çabucak hekiminize müracaatınız.

Grip, Soğuk Alğınlığı Yaşayabilirsiniz​

2786114 6b86ba79d6fef5e6ae1a7e6559edac4d
Hamilelik bağışıklığınızı azaltır. Bu, öksürük, soğuk algınlığı ve gribe daha yatkın olduğunuz manasına gelir. Gebe bayanların hamileliğin erken devirlerinde soğuk algınlığı yahut grip gibisi semptomlar yaşaması ender değildir. Tıkalı bir burun ekseriyetle hamileliğin erken bir belirtisidir. Östrojen düzeylerinde bir artış, sinüs geçişlerinin şişmesine ve daha fazla mukoza üretmesine neden olabilir. Hamilelik için inançlı tedavi seçenekleri hakkında hekiminizle konuşun. Gebe bayanlar, gripten kaynaklanan önemli hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Bu, bebeğiniz için önemli sıhhat problemlerine yol açabilir.

Diş eti kanaması yahut burun kanaması​

2786111 e0cef27e6c0d1916089917a6a8569e6f
Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, diş etlerinizi plağa karşı daha savunmasız hale getirerek, iltihaplanma ve kanamaya yol açabilir, bu da hamilelik dişeti iltihabı yahut diş eti hastalığı olarak bilinir. Hormonlardaki artış nedeniyle, diş etlerinin fırçalandığında yahut diş ipi ile kullanıldığında iltihaplanma ve kanama mümkünlüğü daha yüksektir. Burundaki kan damarları da hamilelik sırasında genişleyerek burun kanaması riskini artırabilir.

Kaynak: Kadinlarkulubu
 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir