1. Ana Sayfa
  2. Aşk İlişkileri

Sarsıntı korkusu nasıl yenilir?

Sarsıntı korkusu nasıl yenilir?
0
Deprem korkusu, birçok insanın yaşadığı doğal bir tepkidir ve bilhassa daha evvel bir sarsıntı yaşamış şahıslarda daha yaygındır. Fakat, zelzele korkusu (seismophobia), ömür kalitesini düşürebilir ve günlük aktiviteleri etkileyebilir.

İşte sarsıntı korkusunu yenmek için kimi teklifler:

  1. Deprem hakkında bilgi edinmek: Sarsıntı hakkında yanlışsız bilgi sahibi olmak, dehşetin yerini bilgi ve farkındalıkla değiştirebilir. Sarsıntı neden oluşur, nasıl önlenir ve sarsıntı anında ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinmek, sizi hazırlıklı hissettirecektir.
  2. Deprem tatbikatlarına katılmak: Sarsıntı tatbikatları, zelzele anında yapılması gerekenlerin uygulanmasına ve pratik yapılmasına yardımcı olabilir. Bu tatbikatlar, zelzele korkusunu azaltmaya yardımcı olabilir.
  3. Doğru hazırlık yapmak: Meskende ve iş yerinde sarsıntı için gerekli hazırlıkları yapmak, inançlı hissetmenizi sağlayabilir. Sarsıntı çantası hazırlamak, bir acil plan yapmak, yangın söndürücü ve öteki acil durum gereçlerinin bulunması üzere hazırlıklar yapmak, sizi zelzeleye hazırlıklı hissettirebilir.
  4. Meditasyon ve nefes idmanları yapmak: Meditasyon ve nefes idmanları, gerilim ve anksiyete düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir. Zelzele korkusunu yenmek için yoga ve meditasyon üzere rahatlatıcı idmanlar yapabilirsiniz.
  5. Profesyonel yardım almak: Sarsıntı korkusu, kimi durumlarda profesyonel yardım gerektirebilir. Psikoterapi ve danışmanlık hizmetleri, zelzele korkusunu azaltmak için tesirli bir usul olabilir.

Bu teklifler, yenmek için yardımcı olabilir. Lakin, şayet endişenizin hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, bir sıhhat uzmanı ile konuşmanızda yarar vardır.

Kaynak: Kadinlarkulubu
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yorum Yap