1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Seo Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 2022

Seo Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 2022
seo-arama-motoru-optimizasyonu-2022-paylascan
0

Yazı İçeriği

Arama Motoru Optimizasyonu Hakkında İpuçları

Seo Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 2022 Seo korkulu rüyanız olarak yapılmaz. Seo yapısı itibariyle, kullanıcı dostu siteleroluşturmanız icap ettiğini anlattığı için aslen size çok da fazla destek olan seçenektir. Dolayısıyla arama motoru optimizasyonu için ilk olarak bu düşünceden kendinizi arındırmanız sizin için iyi olacaktır. arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Tavsiyeler

seo-arama-motoru-optimizasyonu-2022-paylascan.jpg

Seo için minik ipuçları diye okumadan geçmeyiniz. Zira bu ipuçları yardımıyla birçok mevzuda öne çıkmanız ihtimaller içindedir. İnternette dolaşan birçok mevzu ile ilgilenmeyiniz. Başta da söylediğim benzer biçimde Seo oldukça karışık işlem değildir. Seo tamamen site düzenidir!

Sitenizin tasarımı kullanıcı dostu olsun.

Siteye giren kullanıcı için, tasarım ne kadar güzel olursa olsun, kullanılabilirlik, erişebilirlik ehemmiyet arz etmektedir. Aradığını bulamayan kullanıcı siteyi derhal kapatacaktır. Sizin için negatif puan anlamına gelir. Dolayısıyla lütfen sitenizin kullanımını oldukça basite indirgeyin. Siteniz oldukca şaaşalı görünebilir, fakat ulaşmak istenilen bilgiye ulaşılamıyorsa, hiçbir anlamı yoktur.

Sitenizin tasarımı için göz yormayan renkler seçin.

Sitelerin tasarımlarında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey; siteye giren kullananların rahat rahat siteyi dolaşmalarıdır. Böylece gene sitede geçirilen zaman artacaktır. Dolayısıyla size artı puan olarak dönüş yapılacaktır.

Web sitenizin kodlamalarına dikkat edin.

Sitelerin görünmeyen yüzüne google dikkat etmektedir. Seo için en mühim aşamalardan birisi budur. Bir internet sayfası içinde kodlama işleminde “eksiklik” var ise önlerde çıkmanız tamamen hayaldir. Web sitenizin kontrolünü kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Bunun için bir dünya standartı olan, W3.Org u kullanmanız gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows 10 Ürün Anahtarı Bedava 2022 – (%100 Çalışıyor)

H1 Tagının kullanımına dikkat ediniz.

H1 tagı başlık tagıdır. Web sitesinin sayfa içeriğindeki ana başlığını simgeler. H1 tagı olmayan siteleri kaale bile almayan arama motoru ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. “Hı h1 tagı var iyi bir şey onlarca kere kullanayım” diye düşünen arkadaşlara bir şey hatırlatmak isterim. H1 tagı zaruri durumlar haricinde en fazla 1 kere kullanılır. Haydi bir zaruri durum olsun ki olmaz, 2 den fazla kullanılamaz. arama motoru optimizasyonu

seo-arama-motoru-optimizasyonu-2022-paylascan

H2 Tagının kullanımına itina gösteriniz.

H2 tagı sayfanızın alt başlıklarını oluşturan tagdır. Dolayısıyla bu tagın kullanımı da oldukça önemlidir. Yazının alt başlıklarını göstereceği için, indexleme aşamasında ne olursa olsun dikkat çekecektir. E hal bu şekilde olunca isterseniz kullanmayın. Siz bilirsiniz. Sayfa içinde en fazla 4 kere kullanımına dikkat ediniz.

Arama motoru optimizasyonu için bağlantılara title veriniz.

Bir ihtimal ilk kez görenler olacaktır fakat bağlantılar için title oluşturma işlemi oldukça önemlidir. Netice olarak google aptal bir sistemdir. Okuduğunu anlaması için izahat yapmanız gerekmektedir. Hal böyleyken, bağlantı oluşturduğunuzda, title=”google seo iyi mi yapılır” şeklinde izahat yapmanız sizin ve siteniz için pozitif puan olacaktır.

Fotoğraflarınıza alt=”” oluşturunuz.

Öteki izahat sistemi de fotoğraflar içindir. Google fotoğraflarınıza baktığında, ne işe yaradığını idrak etsin diye ona yol haritası çizmeniz gerekmektedir. Anlaması için resimlere alt=”” kodunu oluşturmanız gerekmektedir. Mesela google seo fotoğrafı alt=”arama motoru optimizasyonu ankara” şeklinde açıklanabilir.

Backlink Çalışması Yapınız

Backlink denilen şey başkalarının sizin sitenizin adresini yayınlamasıdır. Yalnız saçma sapan sitelerden, değişiklik sitelerinden backlink almanız, web sitenizin yararından oldukça zararına olacaktır. Sektörel olarak ortak olduğunuz benzer sitelerden bağlantı alabilirseniz, oldukca yararlı bulunduğunu daha net olarak görebilirsiniz. Düşük kaliteli sayfalardan bağlantı almanızın da zararlarını hemen sonra ciddi şekilde hissedeceğinizden şüpheniz olmasın. arama motoru optimizasyonu

Kaliteli bir seo için yukarıda belirttiğim mevzulara ne olursa olsun dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bir seo şirketi ile çalışıyorsanız, lütfen sayfanızın üstüne sağ tuşla tıklayıp, sayfa kaynağını göster diyerek, yukarıda bahsettiğim seo ipuçlarını deneyin. Eğer bahsettiğim özelikler mevcut değil ise, şirket ya da kişi ile konuşarak bunların olması gerekliliğini yüzüne vurunuz.

Seo Programları

İlk olarak şu mevzuda anlaşalım. Seo için kesinlikle fazladan programlara ihtiyacınız yok! Bu şekilde duyuru veren kişilere güven etmemenizi önemle rica ediyorum. Zira bu programların vaatlerine inanarak harcadığınız parayı, reklamlara harcasanız fazlaca daha iyi sonuçlar almanız ihtimaller içindedir. Dolayısıyla, lütfen “seo programı”, “google 1. sayfa programı” şeklinde ilanlar gördüğünüzde koşarak kaçınız. Kendi sitelerinin linklerini de sizin sitenize göndererek bir çok vakit backlink oluşturma gayreti içerisindedir. Haliyle aslına bakarsak kendi sitesinin hitini ve görünürlüğünü yükselttiği aşikardır. arama motoru optimizasyonu

Google’da Birinci Sayfaya Çıkmak

Google içinde aramalarda birinci sayfada çıkmak aslen o kadar da mühim değildir. Mühim olan sitenin içinde ne olduğunun birinci sayfayı kaldırıp kaldıramadığıdır. Birinci sayfada olup, sitenin içindeki kullanıcıyı tutmadıktan sonrasında hiçbir anlamı yoktur. Dolayısıyla sitenizin içeriğini “örneksiz” ve “dolu” halde tutmanız ve hatta güncellemeler yaparak devamlılığını sağlamanız gerekliliğinden anlatmak isterim. Bu şekilde meydana getirilen siteler devamlı bir adım önde olacaklardır.

“Benim sitem senin siteni döver” mantığıyla iş yapamazsınız. Her web sitesinin kendine özgü özellikleri olmalıdır. Google siteler arası bir cenk yeri değil, google arama motoruna karşı savaştır. Siteniz bir tek bu muharebede ön plana çıkan özellikleri barındırır. Öteki sitelerle rekabet etmek yerine, kendi web sitenizi mükemmelleştirmeye itina gösterirseniz, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Page (Sayfa), Title (Başlıklar), Descreption (Açıklamalar), Keywords (Anahtar Kelimeler) uyumu, en can alıcı özelliklerdendir. Efendim “Anahtar kelimelerim her şeyi kapsasın ki her yer yerde görüneyim.” Yok o şekilde bir dünya sevgili okuyucu. O vakit ben sayfa hazırlardım. Her şeyi de içinde yayınlardım. Oh ne güzel her yerde görünürdü sayfam. Lütfen bu biçim düşüncelerden ilk olarak uzaklaşınız. Şu sebeple Google aptal fakat okumayı bilen bir sistem. Haliyle sizin web sitenizi gördüğünde, “Siteye bak içinde ne olduğu değişik, başlığı değişik, kelimeler değişik” şeklinde bir tespitte bulunabilecektir. Bu durumda ne olduğu belli olmayan bir sayfa hiç de iyi saygınlık bırakmayacaktır. arama motoru optimizasyonu

Sayfalarınızdaki içerik ve anahtar kelimelerin uyumuna, anahtar kelimeler ve izahat uyumuna, izahat ve başlık uyumuna kesinlikle oldukça dikkat etmelisiniz. Bu şekilde extra puanlar cebinizde olacaktır.

seo-arama-motoru-optimizasyonu-2022-paylascan

Google Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Web sitenizdeki web sayfalarını ülke, kullanıcıları yolcu, buton yerlerini ulaşım şekli olarak düşününüz. Bir ülkeden öteki bir ülkeye gitmek için siz olsaydınız tayyare mı tercih edersiniz? Yoksa kamyon mu? Google devamlı uçağı tercih etmiştir. İnsanlar da ulaşımı kısa sürede olan taşımaları seçeceklerdir. Zira günümüzde en kıymetli şey zaman’dır. Kimse vakit yitirmek istemeyecektir.

Web siteleriniz kesinlikle kullanıcı dostu siteler olmalıdır. Bunu başaramayan internet sayfaları vakit içinde ölmeye mahkumdur. Tıpkı ulaşım benzer biçimde. Artık kimse develerle yada atlarla seyahat etmiyor. Lütfen unutmayınız. Google daima uçağı tercih eder.

 • 7
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Paylaşcan.com Kurucu Ortak

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir