1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam

Romatoid Artrit Akciğerleri Nasıl Tesirler?

Romatoid Artrit Akciğerleri Nasıl Tesirler?
0
Romatoid artrit, bir otoimmün hastalıktır ve çoklukla eklemlerde ağrı, şişme ve sertlikle karakterize edilir. Lakin, romatoid artrit tıpkı vakitte akciğerler de dahil olmak üzere bedenin öbür bölgelerini de etkileyebilir.

Romatoid artritin akciğerlere tesiri çeşitli biçimlerde olabilir. En yaygın olanı, romatoid artritin akciğer dokusuna neden olmasıdır. Bu, interstisyel akciğer hastalığı olarak bilinen bir durumdur ve akciğerlerdeki dokuların inflamasyonuna, skarlaşmasına ve fibrozise neden olabilir. Bu da akciğer işlevlerini bozabilir ve teneffüs zorluğuna yol açabilir.

Romatoid artrit ayrıyeten akciğerlerdeki kan damarlarını da etkileyebilir. Bu durum, pulmoner arter hipertansiyonu olarak bilinir ve kan damarlarındaki daralma yahut tıkanıklık nedeniyle akciğerlerin kan akışını etkileyebilir. Bu durum, akciğer yetmezliğine, kalp yetmezliğine ve hatta vefata neden olabilir.

Ayrıyeten, romatoid artritin bir diğer az komplikasyonu da akciğerlerdeki nodüllerin oluşmasıdır. Bu nodüller, akciğerlerdeki dokuların küçük tümsekleridir ve teneffüs zorluğuna neden olabilirler.

Sonuç olarak, romatoid artrit, yalnızca eklemlerde değil, tıpkı vakitte akciğerlerde de önemli komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, romatoid artriti olan bireylerin nizamlı olarak hekim denetimlerine gitmeleri, akciğer sıhhatlerini izlemeleri ve komplikasyonları önlemek için uygun tedaviler almaları değerlidir.

Eklemlere ziyan vermenin yanı sıra, romatoid artrit akciğerlerinizi de etkileyebilir, bu nedenle hekiminize danışmanız ve tedbir almanız kıymetlidir. En önemli komplikasyonlardan biri, tespit edilmesi sıkıntı olabilen interstisyel akciğer hastalığıdır. Romatoid artrit ( RA ) yalnızca eklemlerinizi etkilemez. Eklemleri çevreleyen dokuya, ayrıyeten gözlerinize, kalbinize ve en değerlisi akciğerlerinize de ziyan verebilir.

Romatoid artritin neden olduğu akciğer komplikasyonları önemli olabilir ve hatta vefata neden olabilir.

Romatoid artritiniz varsa akciğerlerinizi ve teneffüs yollarınızı korumak için beklemeyin. Avrupa Teneffüs İncelemesinde yayınlanan araştırma, akciğer zarında yahut plevrada hasarın RA’lı tüm insanların yüzde 70’ine varan oranda meydana gelebileceğini, lakin sırf yüzde 3 ila 5’inde semptomların görüldüğünü göstermektedir. Artrit Vakfı’na nazaran RA ile yaşayan insanların neredeyse yüzde 10’u interstisyel akciğer hastalığı (ILD) yahut akciğer dokusunda yara izi geliştirecek.

İnterstisyel Akciğer Hastalığı: Nedir, RA ile Nasıl Münasebeti Vardır?​

Romatoid artrit ile bağlantılı interstisyel akciğer hastalığı yahut RA-ILD, romatoid artritli şahıslar için en önemli akciğer komplikasyonlarından biridir. Bu hastalığı tespit etmek güç olabilir, fakat akciğer dokusu iltihaplandığında ve sonunda yaralandığında ortaya çıkar. Amerikan Romatoloji Koleji’nin (ACR) Kasım 2020’deki yıllık konferansında özet olarak sunulan bir Fransız çalışması, ortalama 13 yıllık RA mühletinden sonra subklinik (semptomsuz) ILD prevalansının yüzde 18,2 olduğunu buldu. Bu, RA ile ILD gelişiminin ender bir olay olmadığını göstermektedir.

RA ile alakalı akciğer sıkıntıları ölümcül olabilir. Brigham and Women’s Hospital’dan ACR 2020’de sunulan bir diğer çalışma, RA-ILD’nin çok mortalite, bilhassa de teneffüs ve kanser mortalitesi ile güçlü bir alakasını öne sürüyor, diyor kısımdaki tıp profesörü başyazarı Jeffrey A. Sparks Boston’daki Brigham ve Bayan Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde romatoloji, iltihaplanma ve bağışıklık hususlarında uzmanlaşmıştır.

Romatoid Artrit Akciğer Problemleri için Risk Faktörleri​

2785636 40c9bca287e2e2a2762c9abe405ea766
Romatoid artrit akciğer ortasındaki irtibat hakkında hala çok şey bilinmemektedir, lakin son araştırmalar yeni risk faktörlerini tanımlamıştır:

 • Erkek Olmak: Artrit Vakfı’na nazaran, erkeklerden daha fazla bayan RA’ya yakalanmasına karşın, erkekler RA-ILD’ye yakalanma açısından bayanlardan daha yüksek risk altındadır . Dr. Sparks, “Bunun neden bu türlü olduğunu bulmak için daha fazla araştırmaya muhtaçlığımız var” diyor. “Genetik olabilir yahut erkeklerde daha agresif bir RA şiddetine sahip olma eğilimi olabilir.”
 • Uzun Vadeli Sigara İçme Hikayesi: Brigham ve Bayan Hastanesi Romatoid Artrit Sıralı Çalışması (BRASS) , ACR konferansında 30 paket yıllık bir eşiğin üzerinde sigara içildiğini (örneğin, 30 yıl boyunca günde bir paket yahut 2 paket) bulan bir özet sundu. 15 yıl boyunca günlük paketler) RA-ILD ile güçlü bir formda ilişkilendirilmiştir.
 • Genetik: Konferansta sunulan öbür bir özette, MUC5B promoter varyantı olarak isimlendirilen bir gen varyantının RA hastalarında artmış ILD riski ile bağlı olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, farklı bir ACR 2020 özeti, bu varyantın “10 yıllık takip müddetince RA-ILD’nin ilerlemesi ile alakalı olmadığını” bildirdi. Araştırma şimdi klinik olarak kullanılabilecek bir yerde değil, lakin gelecekte riski iddia etmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.
 • Obezite: Sparks, “Obez hastaların gelecekteki ILD riski açısından iki kattan fazla daha yüksek riske sahip olduğunu bulduk” diyor.

Romatoid Artrit Akciğer Belirti ve Semptomları​

2785637 0322203d523e8f691a8458e80b7b2d2a
(RA) akciğer (ILD), nefes darlığına ve kuru öksürüğe neden olabilir, fakat birden fazla durumda hiçbir semptoma neden olmaz ve erken teşhisi zorlaştırır.

RA-ILD için İlaç ve Tedavi​

RA- ILD’yi tedavi etmek için mikofenolat mofetil , azatioprin (Azasan, Imuran) , siklosporin (Gengraf, Neoral) ve siklofosfamid (Cytoxan) üzere öteki kimi ilaçlar kullanılır. Antifibrotikler (pirfenidon ve nintedanib) ismi verilen yeni bir ilaç sınıfı, öbür fibrotik akciğer hastalıkları yahut akciğerde yara izi yahut hasarı içeren hastalıkları olan bireylerde kullanılmaktadır. RA-ILD’li hastalarda bu ilaçların kullanılması gerekip gerekmediğini belirlemek için araştırmalar devam etmektedir.

Pulmoner Fibroz Gelişme Riski​

RA-ILD’nin neden olduğu çeşit üzere iltihaplanma, pulmoner fibroza yahut teneffüs dokularının kalıcı yara izine yol açabilir. Sağlıklı hava keselerinin yerini düzgün çalışmayan yara dokusu aldığından, bu nefes darlığına neden olabilir. Ek oksijen nefes almayı kolaylaştırabilir lakin pulmoner fibrozun verdiği hasarı aksine çevirmez.

Boğazda, Ses Tellerinde ve Akciğerlerde Nodüller Oluşabilir​

Romatoid artrit ayrıyeten boğazda ve ses tellerinde nodüllerin oluşmasına neden olarak ses kısıklığı, nefes darlığı ve öteki değişiklikler üzere komplikasyonlara neden olabilir. Nodüller akciğerlerde de gelişebilir fakat çoklukla semptomlara neden olmaz ve hastalar bunları asla fark etmeyebilir.

Diğer Birkaç Akciğer Komplikasyonu Oluşabilir​

Romatoid artrit ile yaşayan beşerler ayrıyeten yüksek riskle karşı karşıyadır:

 • Bronşektazi yahut hava yollarında hasar
 • Bronşiyolit obliterans yahut küçük bronşiyal tüplerde iltihaplanma
 • Plevral efüzyon , akciğer ve göğüs duvarı ortasında sıvı birikmesi
 • Plörezi yahut plörit yahut akciğer ve göğüs duvarı zarının iltihabı
 • Pulmoner hipertansiyon, akciğerlerde yüksek tansiyon
 • Akciğer Dokusunu Uzun Vadede Korumak İçin Çabucak Harekete Geçin
 • Romatoid artrit nefes darlığı

Uzmanların RA ile bağlı akciğer meselelerinin arkasındaki “neden” i anlamasını beklemeyin. Kollayıcı hareket planınızı artık bu sekiz ipucuyla donatın:

RA için Erken Tedavi Alın​

RA’da akciğer tutulumunun doğal seyrini ve ilacın tam olarak nasıl dahil edilebileceğini anlamaya hala çalışıyoruz. Bu noktada, belirti ve semptomları olan hastalar için akciğer tutulumu için erken taramayı teşvik ediyorum ”diyor Sparks. RA’nız varsa ve nefes darlığı , öksürük yahut başka teneffüs semptomları yaşıyorsanız , hekiminizle konuşun. Bunlar, acil dikkat gerektiren potansiyel olarak önemli semptomlardır. “

Sigara İçmeyin ve Pasif İçiçilikten Kaçının​

Duman interstisyel akciğer hastalıkları geliştirmeye daha yatkındır. Sigarayı bırakın, bırakma konusunda yardım alın. Alo 171 Sigara Bırakma Müşavere Hattı

Havadaki Kimyasallara ve Hava Kirliliğine Maruz Kalmayı Sınırlandırın​

RA’da akciğerler ve eklemler ortasında sıkı bir temas var üzere görünüyor, bu nedenle pestisitler , havadaki kimyasallar ve hava kirliliği üzere solunan hususları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak çok kıymetlidir. Sparks, Araştırmanın birçok sigara içmenin hem eklemler hem de akciğerler üzerindeki ziyanlı tesirlerine odaklandı, lakin başkalarının de muhtemelen sıhhatsiz olduğu mantıklı.

Doktorunuza Grip ve Zatürree Aşıları Olmasını İsteyin​

Bu yıl grip aşısı oldunuz mu? Pheumonia aşısını hekiminizle tartıştınız mı ? Akciğerlerde hasar olabileceği için enfeksiyonu önlemek enfeksiyonu tedavi etmekten daha güzeldir. Sparks, “Grip ve pnömoni aşıları tesirlidir ve RA’lı tüm hastalara, bilhassa immünosupresif ilaç kullanılıyorsa, bu aşıların her ikisini de enfeksiyona daha hassas hale getirmesi şiddetle tavsiye edilir. Enfekte olursa daha şiddetli hale gelebilir. “

Vücudunuzu Harekete Geçirin!​

RA’da akciğer sıhhati için idman şimdi kapsamlı bir formda çalışılmamıştır, fakat tertipli idman tüm sisteminiz için sıhhat faydaları sağlar.

Olası RA İlaç Riskleri ve Yan Tesirlerinin Farkında Olun​

Kimi RA ilaçları bağışıklığı baskılayıcıdır ve akciğerlerde enfeksiyonlara neden olabilir. RA tedavisinin akciğerleri olumlu ya da olumsuz olarak nasıl etkilediğini sahiden kimse bilmiyor. Sparks, hastaların, ilaçların eklem semptomları ve akciğer sıhhatleri için en uygun olduğundan emin olmak için sıhhat vazifelileri ile konuşmaları teşvik ediliyor ”diyor.
2785638 15186d3e0d00073f917586b38d66fe64

Nefes Darlığı yahut Kuru Öksürük Varsa Çabucak Hekiminize Söyleyin​

Kalıcı öksürük , üstte bahsedilen rastgele bir akciğer hastalığı ve durumundan kaynaklanabilir. Gitmesine müsaade verirseniz ve enfeksiyondan kaynaklandığı ortaya çıkarsa, enfeksiyon daha da kötüleşir.

Kaynak: Kadinlarkulubu
 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir