1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]
Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]
0

Yazı İçeriği

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022] Takviminize hiç bir düğün, plaj tatili veya spor etkinliği eklediniz mi – yalnızca adetinizin aynı anda ortaya çıkma olasılığının farkına varmak için mi? Yüksek dozda ibuprofen veya diğer iltihap önleyici ilaçların özel bir olay için adetinizi durdurabileceğini veya geciktirebileceğini duymuş olabilirsiniz . Çalışıyorlar mı ve güvendeler mi? parol adeti keser mi , parol regl keser mi

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]

Ob/Gyn Rebecca Russell, MD , “İbuprofen gibi anti-inflamatuarlar adetlerinizi azaltabilir ve hatta geciktirebilir, ancak hiçbir garanti yoktur” diyor  . “Ve ilaçlar muhtemelen her insanı farklı şekilde etkileyecektir.” Burada, hangi seçeneklerin en iyi olduğu ve ne zaman olduğu hakkında sık sorulan soruları yanıtlıyor:

İbuprofen, steroid olmayan ağrı kesiciler grubunda yer alır, romatoid artrit, osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde ve grip semptomlarının hafifletilmesi için kullanılır. 1950’li yıllarda keşfedilen ilaç, ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü ve yüksek dozlarda yangı giderici (anti-enflamatuar) özelliklere sahiptir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ispanak Gaz Yapar Mı? (Ispanağın Zararları)+2022

Parol (Anti-inflamatuarlar) adetinizi nasıl geciktirir? Parol Adeti Keser Mi?

İbuprofen ve naproksen gibi iltihap önleyiciler, prostaglandinlerin üretimini azaltır. Prostaglandinler, rahmin her ay endometriumu (rahim astarı) kasılmasını ve dökülmesini tetikleyen kimyasallardır.

Bununla birlikte, anti-inflamatuarlar adetinizi bir veya iki günden fazla geciktiremez.

Bir dönemi durdurmak için ne kadar ibuprofen gerekir?

Adetin durdurulması, reçetesiz satılan herhangi bir şişenin önerdiğinden daha yüksek bir doz gerektirir: her altı saatte bir yaklaşık 800 miligram ibuprofen veya günde üç kez 500 miligram naproksen. Bu çok düzenli olarak yapılmalıdır. 

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]

parol adeti keser mi , parol regl keser mi

Bu hastalara tavsiye edeceğiniz bir şey mi?

Herhangi bir tıp dergisinde bunun önerildiğini görmedim ve hastalara bunu kendi başlarına denemelerini tavsiye etmem.

Adetinizi geciktirmek istiyorsanız, doktorunuz bunun yerine progesteron veya östrojen hormonlarını veya ikisinin bir kombinasyonunu reçete edebilir. Bazı formülasyonlar bir dönemi birkaç hafta geciktirebilir; diğerleri, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak sadece birkaç günlüğüne.

Diğer seçenekler,  birkaç ay boyunca adetleri baskılayan doğum kontrol ilaçlarını içerir.

Hormonal olmayan bir ilaç (traneksamik asit adı verilen bir anti-prostaglandin) de mevcuttur. Bununla birlikte, sadece kan akışını yaklaşık %50 oranında azaltır.

İbuprofen ağır dönemleri azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Ağır dönemleri  yavaşlatmak için ibuprofen gibi yüksek doz anti-inflamatuarları öneriyoruz . Kısa vadede yardımcı olma potansiyelleri var. Ancak akışı yalnızca %10 ila %20 oranında yavaşlatırlar.

Şiddetli krampları olan kadınlar için ibuprofen’i çokça önermemize rağmen , çoğu akışında büyük değişiklikler fark etmez.

Parol Adeti Keser Mi? Parol Regl Keser Mi? [2022]

Özel bir etkinlik için hangi seçeneğin en iyi olduğunu nereden biliyorsunuz?

Seçenekler, hastanın bize ne kadar önceden danıştığına bağlı olarak değişebilir.

Hastalar bir olaydan birkaç ay önce bizimle iletişime geçerse, doğum kontrolü muhtemelen bir dönemi güvenilir bir şekilde geciktirmek için en iyi şanstır. Bir veya iki hafta önceden yardım isterlerse, yüksek dozda progesteron adetlerini bir hafta kadar geciktirebilir. parol adeti keser mi , parol regl keser mi

Ama unutmayın: Herkes farklıdır. Bazı kadınlar, belirli tedavilerde bir yıl boyunca adet atlayabilir ve kanaması olmaz. Bazıları adetleri yalnızca iki ila üç hafta erteleyebilir ve ardından  ani kanamalar başlar .

Diğerleri için, dönemlerini tamamen durduramayız, ancak onları yavaşlatabilir veya geciktirebiliriz.

Yüksek doz almak yan etkilere neden olur mu?

Yüksek dozda ibuprofen böbrek hasarı, ödem (şişme) veya mide ülseri ile sonuçlanabilir. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız, kanama riskinizi artırabilir.

Ancak genç ve sağlıklı kadınların çoğu, arada bir (veya akış yoğunsa, ayda birkaç gün) yüksek dozlar yapmaktan önemli bir sorun yaşamamalıdır. parol adeti keser mi , parol regl keser mi

Bununla birlikte, herhangi bir yeni ilacı denemeden veya reçete edilenden daha yüksek bir doz almadan önce, en iyi seçenekleriniz ve olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Regl Kesmek İçin Hangi Yol Bana Uygun?

Yılda adet görme sayısını azaltmak istiyorsanız, uzmanlar standart doğum kontrol hapları, yamalar veya vajinal halka önermektedir. Döneminizi uzun süreli durdurmak için doğum kontrol iğneleri, uzun süreli haplar ve RİA genellikle en iyi sonucu verir. Bu konuda doktorunuzla konuşun. Hangi yöntemin sizin için en iyi olduğunu bulmak için birlikte çalışacaksınız. parol adeti keser mi , parol regl keser mi

 • 1
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
2-doktor-görsel

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir