1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022
Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022
1

Yazı İçeriği

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022 Gastrit , mukozanın (midenin astarı) iltihaplandığı sindirim sisteminin bir durumudur. İki ana gastrit türü vardır: akut gastrit ve kronik gastrit. Akut gastrit ani, kısa süreli iltihaplanma iken, kronik gastrit uzun süreli iltihaplanmadır. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022

Pangastrit , en yaygın kronik gastrit türüdür. Sırasıyla antrumun (midenin alt kısmı) antral ve oksintik mukozası ve fundus (midenin üst kısmı) dahil olmak üzere tüm mide astarını etkiler .

Pangastrit, normal gastritten farklıdır çünkü midenin tek bir bölgesini değil tamamını kapsar. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastritin semptomlarına, nedenlerine, teşhisine ve tedavisine ve bu durumun görünümüne daha yakından bakalım.

Pangastrit belirtileri nelerdir?

Pangastritin semptomları normal gastritte bulunanlara benzer. Bunlar şunları içerebilir:

 • karın ağrısı
 • şişkinlik
 • mide bulantısı
 • kusma
 • iştah kaybı
 • yemekten sonra dolgunluk

Pangastrit bu semptomların tek nedeni olmayabilir, bu nedenle bunları sık sık yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz önemlidir.

Pangastritin risk faktörleri nelerdir?

Bir dizi faktör midenize astar zarar edebilir riskini artırabilir pangastrit yakalanma.

1. Mide enfeksiyonları

Helicobacter pylori , sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olduğu bilinen bir bakteri türüdür. En yaygın olanlardan biridir, nedenler pangastrit ve mide ülseri. Ayrıca mide kanseri ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

2. Ağrı kesici ilaçlar

Ağrı giderici ilaçların, özellikle nonsteroid antiinflamatuar ilaçların (NSAID’ler) sık kullanımı, pangastrit gelişimi için bir risk faktörüdür. NSAID’leri çok sık almak yaralanmaya neden olur mukoza zarına ve mide salgılarını etkileyebilir. Bunların her ikisi de iltihaplanmaya neden olabilir. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022

3. Aşırı alkol kullanımı

Aşırı alkol kullanımı, özellikle sindirim sistemi söz konusu olduğunda, vücudunuz üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olabilir. Alkol kötüye kullanımı akut gastrite yol açabilir ve kronik içiciler için pangastrite de yol açabilir.

4. Kronik stres

Stres vücudunuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Hormonal değişiklikler stresli dönemlerde meydana gelir. Artırmak asetilkolin ve histamin seviyelerinde. Bu, mide salgılarında bir değişikliğe neden olabilir ve stres kaynaklı pangastrite yol açabilir.

5. Otoimmün koşullar

Otoimmün gastrit , vücut midenin parietal hücrelerine saldırdığında ortaya çıkar. Otoimmün gastrit aynı değil pangastrit olarak, çünkü parietal hücreler midenin sadece korpusunda (ana kısım, üst ve alt kısımlar arasında) ve fundusta (üst kısım) bulunur. Bununla birlikte, mukoza zamanla daha fazla hasar görürse, otoimmün gastritin ilerlemesi pangastrite neden olabilir. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastrit teşhisi

Doktorunuzun pangastrit teşhisi için kullanabileceği birkaç test vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • h için kan, nefes veya dışkı testleri pilori . Doktorunuz, h’ye sahip olup olmadığınızı belirlemek için bu üç testten herhangi birini kullanabilir . pilori enfeksiyonu:
  • Bir kan testi, doktorun aktif olarak enfekte olup olmadığınızı veya daha önce enfekte olup olmadığınızı görmesini sağlayabilir.
  • Bir üre nefes testi, aktif bir enfeksiyonunuz olup olmadığını gösterebilir.
  • Bir dışkı testi, doktorun herhangi bir h olup olmadığını görmesine izin verecektir pylori antijenleri vücudunuzda bulunur.
 • Dışkı testi mide kanaması için. Pangastrit ve diğer iltihaplı mide rahatsızlıkları, dışkıda kan bulunmasına neden olabilir. Bir h için tabureyi kontrol etmeye benzer pylori enfeksiyonu varsa, doktor gastritin neden olduğu kan için dışkınızı kontrol edebilir.
 • Anemi için kan testi . Pangastrit, anemi gelişimi için risk faktörlerinden biridir. Sindirim sistemi mukozası daha fazla hasar gördükçe, besinlerden besinleri emmek daha zor hale gelir. Bu, B-12 eksikliği (zararlı) anemi veya demir eksikliği anemisi ile sonuçlanabilir. Doktorunuzkırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve hemoglobin düzeylerini kontrol etmek için tam kan sayımı (CBC) testi isteyebilir.
 • Üst GI serisi veya hasar için endoskopi . Bir üst GI serisi, doktorun midenizin astarını görüntüleme ekipmanı ile gördüğü bir testtir. Endoskopi, doktorun küçük bir kamera uçlu tüple sindirim sisteminin içini görebildiği daha invaziv bir işlemdir. Her iki test de mukozanın pangastritten zarar görüp görmediğini belirlemeye yardımcı olabilir. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastrit tedavisi

Pangastrit teşhisi konduysa, çeşitli tedavi yaklaşımları doktorunuzun yanınızda götürmek isteyebileceği

Herhangi bir ilk enfeksiyonu tedavi etmek

Pangastritinize h ile bir enfeksiyon neden olduysa pylori , önce enfeksiyonu tedavi etmek önemlidir. GöreHastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bir h tedavisi için rejim pilori enfeksiyonu 10 ila 14 gün arasında sürebilir.

Doktorunuz aşağıdakiler dahil bir veya daha fazla ilaç reçete edebilir:

 • antibiyotikler (amoksisilin veya tetrasiklin gibi)
 • ranitidin bizmut sitrat
 • proton pompa inhibitörü (PPI)

Bu tedavi yaklaşımına rağmen, bir ÜFE kullanımı ve mukozal hasar arasında.

İçinde meta-analiz 2017’den itibaren araştırmacılar, bireylerin uzun süreli ÜFE tedavisi altına alındığı 13 çalışmayı araştırdı. PPI tedavi grubunun kontrol grubuna göre gastrit geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022

Eksik besinleri geri yükleme

Pangastritiniz herhangi bir besin eksikliğine neden olduysa, doktorunuz besin seviyenizi olabildiğince çabuk eski haline getirmek isteyecektir.

Pangastritli kişilerde, eksiklikler hem demir hem de vitamin B-12’de genellikle anemiye yol açar. Doktorunuz isteyebilir yüksek doz demir, B-12 veya multivitamin takviyesi ile.

İlaçlarla mide asidini azaltmak

Pangastritli insanlar, astarı mide asidinden korumaya yardımcı olmak için sindirim sisteminde daha az salgıya sahiptir. Pangastrit tedavisi genellikle mide asidi seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilecek ilaçların kullanımını içerir. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

Doktorunuzun reçete edebileceği asit düşürücü ilaçlar şunları içerir:

 • Antasitler. Bir antasitin rolü mide asidini nötralize etmektir. Üç temel antasit türü, aktif bileşenlerine göre farklılık gösterir – magnezyum, kalsiyum veya alüminyum. Yaygın marka antasitler Alka-Seltzer, Rolaids, Mylanta ve Tums’tur.
 • H2 blokerleri. H2 blokerleri , antasitlerden biraz farklı bir şekilde çalışır. H2 blokerleri mide asidini nötralize etmek yerine, sindirim sistemindeki hücrelerin aynı miktarda mide asidi üretmesini engeller. Bu, hassas mukozaya daha fazla zarar gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Proton pompa inhibitörleri (PPI’ler). H2 blokerlerinin çalışma şekline benzer şekilde, proton pompası inhibitörleri de mide asidinin salgılanmasını azaltır. Bununla birlikte, ÜFE’ler, etkili hale gelmeleri daha uzun sürebileceğinden daha uzun vadeli bir seçenek olarak kabul edilir.
  Reçete edilen en yaygın ÜFE’ler Prilosec ve Prevacid’dir. Çünkü ÜFE’lerin uzun süreli kullanımı, risk faktörü pangastrit için, doktorunuz bunların kullanımına temkinli yaklaşabilir.

Diyet değişiklikleri

Yapımı diyet değişiklikleri mide zarının fazla tahrişe azaltmak yardımına pangastrit olan insanlar için önemlidir. Şunlara odaklanmak önemlidir:

 • tahıllar ve sebzeler gibi lif oranı yüksek gıdalar
 • yağsız protein gibi yağ oranı düşük gıdalar
 • mide asidi seviyelerini yükseltme olasılığı daha düşük olan yiyecekler
 • karbonatsız veya kafeinsiz içecekler

Aşağıdaki gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak da önemlidir:

 • alkollü, kafeinli ve gazlı içecekler
 • aşırı asitli yiyecekler
 • yağlı veya derin yağda kızartılmış yiyecekler
 • baharatlı yiyecekler

Pangastrit Nedir? Eritematoz Pangastrit Tedavisi+2022

Ek takviyeler

Tedavi yaklaşımınıza dahil etmek isteyebileceğiniz alternatif evde tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar şunları içerir: pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

 • Probiyotikler. Probiyotikler , bağırsakta bulunan ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek faydalı organizmalardır. Araştırmalar, probiyotik tedavisinin gastrit hastaları için iyi bir seçenek olabileceğini öne sürdü. BIFICO probiyotik ( Enterococcus faecalis , Bifidobacterium longum ve Lactobacillus acidophilus içeren ) kullanımını h. farelerde pilori kaynaklı gastrit. Probiyotik kokteylle yapılan tedavinin mide iltihabını azalttığını buldular. Bununla birlikte, araştırmalar, insanlarda gastrit tedavisi olarak probiyotiklerin kullanımı konusunda hala sınırlıdır.
 • glutamin. Glutamin önemli bir amino asittir. Glutaminin rollerinden biri, vücuttaki en güçlü antioksidanlardan biri olan glutatyonun öncüsüdür .Glutamin’in mukozal hasara karşı koruyucu bir rol oynayabileceğini öne sürdü, ancak klinik deneylerde daha fazla araştırmaya hala ihtiyaç var.
 • Antioksidanlar. İnsan vücudundaki en önemli bileşiklerden bazıları antioksidanlardır . Antioksidanlar, vücudu DNA’ya zarar veren oksidatif stresten korumaya yardımcı olur. Pangastritli kişilerde mukoza zarının iltihaplanması mide hücrelerinde oksidatif strese yol açabilir.
  Antioksidan resveratrol ile tedavinin farelerde H. pylori kaynaklı mide iltihabını azalttığını buldular . Yine de, pangastrit için antioksidan takviyesinin kesin rolünü belirlemek için daha fazla insan denemesine ihtiyaç vardır.
 • Omega-3 yağlı asitler. Çoklu doymamış yağ asitleri , diğer faydalarının yanı sıra anti-inflamatuar etkileri nedeniyle tarih boyunca diyet tedavisinde kullanılmıştır . 2015 yılında n-3 PUFA takviyesinin gastritin neden olduğu iltihabı ve hasarı hafifletebileceğini buldu. Ayrıca mide kanseri gibi daha ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltabilir. pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir
 • Ek gıda bileşenleri. Sarımsak, zencefil ve zerdeçal , midede kötü bakterilerin büyümesini engellemek için diyete dahil edilebilecek yiyeceklerdir.

Pangastritin önlenmesi

Pangastritin önlenmesi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile başlar. İşte atabileceğiniz bazı adımlar: pangastrit nedir , pangastrit ne demek , eritematöz pangastrit nedir

 • h’nin yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun pylori’yi kendinize ve başkalarına
 • Aşırı alkol tüketiminden kaçının, çünkü bu midenizin astarını tahriş edebilir.
 • Mide astarının iltihaplanmasını önlemek için NSAID ve ağrı kesici ilaç kullanımını sınırlayın.
 • 1
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 1
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. I got what you intend, thank you for posting.
  Woh I am thankful to find this website through google.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir