1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri
0
Yaygın küçük hücreli akciğer kanseriniz varsa fakat birinci başta rastgele bir belirti görmediyseniz, yalnız değilsiniz. Bu hastalık başladığında rastgele bir ikaz belirtisi hissetmeyebilirsiniz. Hekiminiz bunu kazara keşfedebilir. Lakin süratle ilerliyor. Semptomlarınız olduğunda, başladığı akciğerin çok ötesine yayılmış olabilir. Bu, geniş etaba ulaştığı vakittir.

Bu kansere, mikroskop altındaki hücrelerin boyutuna ve formuna nazaran küçük hücre ismi verilir. Akciğerin hormon üreten hücrelerinde başlar. Hücreler değişir ve denetimden çıkmaya başlar. Hekiminiz, hastalıklı hücrelerin nereye yayıldığına bağlı olarak kanserinizi sonlu yahut kapsamlı olarak tanımlayacaktır. Akciğerlerinizden birinin yahut yakındaki lenf düğümlerinin ötesine geçmedilerse sonludur. Bu alanlara taşındıklarında, kapsamlıdır.

Bu rahatsızlığı olan yaklaşık 3 bireyden 1’i, erken yahut hudutlu kademede olduğunu öğrenir. Lakin birden fazla, teşhisleri çoktan ilerledikçe alır. Bunun nedeni, küçük hücrenin çok süratli hareket etmesidir. Siz ona sahip olduğunuzu öğrendiğinizde, göğsünüzün başka tarafına çoktan yayılmış olabilir. Kimi durumlarda, karaciğeriniz yahut kemikleriniz üzere bedeninizin öteki yerlerinde de olabilir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Kimler Risk Altında !​

Bu hastalığa yakalanma olasılığınızı en yüksek kılan şey, geçmişte sigara içmiş yahut tütün kullanmış olmanızdır. Ağır sigara içenler en büyük riskle karşı karşıyadır. Sigara içen biriyle yaşıyorsanız, bahtınız da artar. Bu hastalığa yakalanma bahtınızı öteki birkaç şey artırabilir:

 • Asbest ve arsenik üzere kimyasallara maruz kalma
 • Çok fazla hava kirliliğinin olduğu bir bölgede yaşamak
 • (Uzun süreli) tıbbi tedavi yahut CT taramaları üzere testlerle olağandan daha fazla radyasyona maruz kalma

Bugünlerde daha az bireye küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuyor. Bunun bir nedeni, daha az insanın sigara içmesidir. Ayrıyeten piyasadaki sigaralarda daha az katran var. Sigara içiyorsanız, teşhisten sonra bırakmanın hala getirileri vardır. Kendinizi yalnızca daha yeterli hissetmekle kalmayacak, birebir vakitte tedaviden geçmeniz daha kolay olacaktır. Hayatınızı da uzatabilir.

Kanseriniz yaygın olduğunda, hepsinden kurtulmak sıkıntı olacaktır. Küçük hücreli akciğer kanserini öbür çeşitlerden daha güzel tedavi ettiği görüldüğü için kemoterapi ve radyasyon alabilirsiniz.

Son yıllarda, araştırmacılar bu daha az yaygın akciğer kanseri çeşidini tedavi etmenin daha uygun yollarını bulmak için daha fazlasını yapıyorlar. Her insan için sonuçları kestirim etmek imkansızdır, fakat mevcut tedavilerle, geniş küçük hücreli akciğer kanseri olan beşerler ekseriyetle 6 ila 12 ay yaşayabilir.

Kaynak: Kadinlarkulubu
 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
2-doktor-görsel

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir