1. Anasayfa
 2. İlaçlar ve İlaç Fiyatı
Trendlerdeki Yazı

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri [2021]!

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri [2021]!
Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri 2021!
0

Yazı İçeriği

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri 2021! Glukozamin, vücudunuzun kıkırdak (esas olarak eklemlerinizin yakınındaki kemiklerde bulunan sert bağ dokusu) oluşturmasına yardımcı olan şeker proteinidir. glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri 2021!

Glukozamin nedir?

Glukozamin, kemiklerde, kemik iliğinde, kabuklu deniz hayvanlarında ve mantarlarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

Glukozamin, alternatif tıpta artritin neden olduğu eklem ağrısını, şişmeyi ve sertliği gidermeye yardımcı olarak kullanılmıştır.

Glukozamin için tüm kullanımlar FDA tarafından onaylanmamıştır. Glukozamin, doktorunuzun size reçete ettiği ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Glukozamin genellikle bitkisel bir takviye olarak satılmaktadır. Bir çok bitkisel üretim yapılan ilaçlar için düzenlenmiş üretim standartları yoktur ve bazı pazarlanan takviyelerin toksik metaller veya diğer ilaçlarla kontamine olduğu bulunmuştur. Kontaminasyon riskini en aza indirmek için bitkisel/sağlık takviyeleri güvenilir bir kaynaktan alınmalıdır.

Uyarılar

Ürün etiketi ve paketindeki tüm yönergeleri izleyin. Sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın her birine tüm tıbbi durumlarınız, alerjileriniz ve kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Bu ilacı almadan önce

Glukozamine alerjiniz varsa bu ürünü kullanmamalısınız.

Aşağıdaki durumlar karşısında bu ürünü kullanmaya devam edip etmeyeceğinizin güvenli olup olmadığını bir doktora, eczacıya veya başka bir sağlık uzmanına sorun: glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

 • şeker hastalığı;
 • yüksek kolesterol veya trigliseritler (kandaki bir tür yağ);
 • Yengeç Burcu;
 • karaciğer hastalığı ;
 • astım veya diğer solunum bozukluğu;
 • kabuklu deniz ürünlerine alerjiniz varsa; veya
 • Kan sulandırıcı kullanıyorsanız ( warfarin , Coumadin , Jantoven ).

Glukozaminin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz bu ürünü tıbbi tavsiye olmadan kullanmayın.

Glukozamin anne sütüne nüfuz edebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız, bu ürünü tıbbi tavsiye olmadan kullanmayın.

Bir çocuğa tıbbi tavsiye olmadan herhangi bir bitki/sağlık takviyesi vermeyin.

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri 2021!

Glukozamin’i nasıl almalıyım?

 1. Bitkisel takviyelerin kullanımını düşünürken doktorunuzun tavsiyesine başvurun. Bitkisel/sağlık takviyelerinin kullanımı konusunda eğitim almış bir uygulayıcıya danışmayı da düşünebilirsiniz.
 2. Glukozamin kullanmayı seçerseniz, paketin üzerinde belirtildiği şekilde veya doktorunuz, eczacınız veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından belirtildiği şekilde kullanın. Bu üründen etikette tavsiye edilenden fazlasını kullanmayın.
 3. Tıbbi tavsiye almadan farklı glukozamin formülasyonlarını aynı anda kullanmayın. Farklı formülasyonların birlikte kullanılması, aşırı dozda glukozamin riskini artırır.
 4. glukozamin, kan şekeri (şeker) testi ile olağandışı sonuçlara neden olabilir. Şeker hastasıysanız bu ürünü doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
 5. Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza glukozamin kullandığınızı önceden söyleyin. Kısa bir süre ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.
 6. Belirtilerinizin iyileşmesi 8 hafta kadar sürebilir. En iyi sonuçlar için, belirtilen şekilde glukozamin kullanmaya devam edin.
 7. Belirtileriniz düzelmezse veya glukozamin kullanırken kötüleşirse doktorunuzu arayın.
 8. Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Bir sonraki programlanmış dozunuzun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için fazladan glukozamin kullanmayın. glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım alın veya 112 numaralı telefondan Zehir Yardım hattını arayın.

Glukozamin alırken nelerden kaçınırım?

Bazı glukozamin ürünleri ayrıca manganez içerir. Bu kombinasyonun çok fazla alınması manganez doz aşımına neden olabilir. İlaç etiketinde belirtilenden fazlasını almayın.

Glukozamin yan etkileri

Aşağıdaki alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın : kurdeşen ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • mide bulantısı , kusma ;
 • ishal , kabızlık ; veya
 • ekşimesi .

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Başka hangi ilaçlar glukozamini etkiler?

Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar glukozamin ile etkileşime girebilir . Sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın her birine şu anda kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları anlatın. glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

Glukozamin Nedir? Glukozamin Yan Etkileri 2021!

Sağlıklı Eklemleri Destekler

Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunur. Başlıca rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir.

Eklem kıkırdağı, eklem oluşturmak için birleştiği yerde kemiklerinizin uçlarını kaplayan bir tür düz beyaz dokudur.

Bu tür doku – sinovyal sıvı adı verilen bir yağlayıcı sıvı ile birlikte – kemiklerin birbirleri üzerinde serbestçe hareket etmesine izin vererek sürtünmeyi en aza indirir ve eklemlerinizde ağrısız hareket sağlar.

Glukozamin, eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşumunda yer alan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşmasına yardımcı olur.

Bazı çalışmalar, ek glukozaminin kıkırdak yıkımını önleyerek eklem dokusunu koruyabileceğini göstermektedir.

41 bisikletçide yapılan küçük bir çalışma, günlük 3 grama kadar glukozamin takviyesinin dizlerdeki kolajen yıkımını plasebo grubundaki %8’e kıyasla %27 oranında azalttığını buldu.

Başka bir küçük çalışma, üç aylık bir süre boyunca günde 3 gram glukozamin ile tedavi edilen futbolcuların eklem eklemlerinde kolajen yıkımının kolajen sentezi belirteçlerine oranının önemli ölçüde azaldığını buldu.

Bu sonuçlar glukozaminin ortak koruyucu bir etkisi olduğunu düşündürmektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. glukozamin , glukozamin nedir , glukozamin yan etkileri

ÖZETGlukozamin, uygun eklem işlevi için çok önemli olan dokuların geliştirilmesinde rol oynar. Daha fazla çalışma gerekli olsa da, bazı araştırmalar, ek glukozaminin eklemlerinizi hasardan koruyabileceğini gösteriyor.

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir