1. Anasayfa
 2. Güzellik ve Bakım
Trendlerdeki Yazı

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!
Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!
1

Yazı İçeriği

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022! Argan yağı, Fas’ta yüzyıllardır bir mutfak malzemesi olmuştur – sadece ince, cevizli tadı nedeniyle değil, aynı zamanda çok çeşitli potansiyel sağlık yararları nedeniyle. Bu doğal olarak oluşan bitki yağı, argan ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir. argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!

Fas’a özgü olmasına rağmen, argan yağı artık çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi uygulamalar için dünya çapında kullanılmaktadır. Bu makale, argan yağının en belirgin sağlık yararlarından ve kullanımlarından 12 tanesini açıklamaktadır. argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Temel Besinler İçerir

Argan yağı temel olarak yağ asitlerinden ve çeşitli fenolik bileşiklerden oluşur.

Argan yağının yağ içeriğinin çoğu oleik ve linoleik asitten gelir.

Argan yağının yağ asidi içeriğinin yaklaşık %29-36’sı linoleik asitten veya omega-6’dan gelir , bu da onu bu temel besinin iyi bir kaynağı yapar.

Oleik asit, gerekli olmasa da, argan yağının yağ asidi bileşiminin %43-49’unu oluşturur ve aynı zamanda çok sağlıklı bir yağdır. Zeytinyağında da bulunan oleik asit, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ile ünlüdür.

Ayrıca argan yağı, sağlıklı cilt, saç ve gözler için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır . Bu vitamin ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

2. Antioksidan ve Antiinflamatuar Özellikleri Vardır

Argan yağındaki çeşitli fenolik bileşikler, antioksidan ve antienflamatuar kapasitelerinin çoğundan muhtemelen sorumludur.

Argan yağı, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmak için güçlü bir antioksidan görevi gören yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini veya tokoferol açısından zengindir.

Argan yağında bulunan CoQ10 , melatonin ve bitki sterolleri gibi diğer bileşikler de antioksidan kapasitesinde rol oynar.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, kontrol grubuna kıyasla, yüksek derecede inflamatuar bir karaciğer toksinine maruz kalmadan önce argan yağı ile beslenen farelerde inflamatuar belirteçlerde önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu.

Ek olarak, bazı araştırmalar, argan yağının yaralanma veya enfeksiyonların neden olduğu iltihabı azaltmak için doğrudan cildinize uygulanabileceğini göstermektedir.

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, argan yağının inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak için insanlarda tıbbi olarak nasıl kullanılabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var .

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!

3. Kalp Sağlığını Artırabilir

Argan yağı, tekli doymamış bir omega-9 yağı olan zengin bir oleik asit kaynağıdır.

Oleik asit, avokado ve zeytinyağı da dahil olmak üzere diğer birçok gıdada da bulunur ve genellikle kalp koruyucu etkileri ile tanınır.

Küçük bir insan çalışması, argan yağının, kandaki antioksidan seviyeleri üzerindeki etkisiyle kalp hastalığı riskini azaltma kapasitesi bakımından zeytinyağı ile karşılaştırılabilir olduğunu kaydetti.

Başka bir küçük insan çalışmasında, daha yüksek argan yağı alımı, daha düşük seviyelerde “kötü” LDL kolesterol ve daha yüksek kan antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirildi.

40 sağlıklı insanda kalp hastalığı riski üzerine yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenlerin “kötü” LDL ve trigliserit düzeylerinde sırasıyla %16 ve %20 azalma görüldü.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, argan yağının insanlarda kalp sağlığını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır .

4. Diyabet İçin Faydaları Olabilir

Bazı erken hayvan araştırmaları, argan yağının diyabeti önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor .

İki çalışma, argan yağının yanı sıra yüksek şekerli bir diyetle beslenen farelerde hem açlık kan şekerinde hem de insülin direncinde önemli bir azalma ile sonuçlandı.

Bu çalışmalar, bu faydaları büyük ölçüde yağın antioksidan içeriğine bağladı.

Bununla birlikte, bu tür sonuçlar, insanlarda aynı etkilerin görüleceği anlamına gelmez. Bu nedenle, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

5. Antikanser Etkileri Olabilir

Argan yağı, belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını yavaşlatabilir.

Bir test tüpü çalışması, argan yağından prostat kanseri hücrelerine polifenolik bileşikler uyguladı. Ekstrakt, kontrol grubuna kıyasla kanser hücresi büyümesini %50 oranında inhibe etti.

Başka bir test tüpü çalışmasında, farmasötik dereceli bir argan yağı ve E vitamini karışımı, meme ve kolon kanseri hücre örneklerinde hücre ölüm oranını artırdı.

Bu ön araştırma ilgi çekici olsa da, argan yağının insanlarda kanseri tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var . argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

6. Cilt Yaşlanma Belirtilerini Azaltabilir

Argan yağı, birçok cilt bakım ürünü için hızla popüler bir bileşen haline geldi.

Bazı araştırmalar, diyetle argan yağı alımının inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca doğrudan cildinize uygulandığında sağlıklı cildin onarımını ve bakımını destekleyebilir , böylece görsel yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

Bazı insan çalışmaları, postmenopozal kadınlarda cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırmada etkili olan argan yağının – hem yutulduğunda hem de doğrudan uygulandığını – göstermektedir.

Sonuçta, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç var.

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!

7. Bazı Cilt Durumlarını Tedavi Edebilir

Argan yağı, özellikle argan ağaçlarının ortaya çıktığı Kuzey Afrika’da, on yıllardır iltihaplı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için popüler bir ev ilacı olmuştur.

Argan yağının belirli cilt enfeksiyonlarını tedavi etme kabiliyetini destekleyen sınırlı bilimsel kanıt olmasına rağmen, hala bu amaç için sıklıkla kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, argan yağının birkaç antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik içerdiğini gösteriyor , bu yüzden cilt dokusunu tedavi ediyor gibi görünüyor.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

8. Yara İyileşmesini Destekleyebilir

Argan yağı yara iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Bir hayvan çalışması, 14 gün boyunca günde iki kez ikinci derece yanıklarında argan yağı verilen sıçanlarda yara iyileşmesinde önemli bir artış olduğunu ortaya koydu

Bu veriler kesin olarak hiçbir şeyi kanıtlamasa da, argan yağının yara iyileşmesinde ve doku onarımında olası bir rolü olduğunu gösteriyor.

9. Cildi ve Saçı Nemlendirebilir

Argan yağının yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, sağlıklı cilt ve saçı korumak için hayati besinlerdir.

Argan yağı genellikle cilde ve saça doğrudan uygulanır ancak yutulduğunda da etkili olabilir.

Bir çalışmada, argan yağının hem oral hem de topikal uygulamaları, postmenopozal kadınlarda cildin nem içeriğini iyileştirdi.

Argan yağının saç sağlığı için özel kullanımına ilişkin herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, bazı araştırmalar benzer bir beslenme profiline sahip diğer bitki yağlarının kırık uçları ve diğer saç hasarlarını azaltabileceğini göstermektedir.

10. Genellikle Çatlakları Tedavi Etmek ve Önlemek İçin Kullanılır

Argan yağı, etkinliğini kanıtlamak için herhangi bir araştırma yapılmamasına rağmen, çatlakları önlemek ve azaltmak için sıklıkla kullanılır.

Aslında, herhangi bir tür topikal tedavinin çatlakları azaltmak için etkili bir araç olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, araştırmalar argan yağının iltihabı azaltmaya ve cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor – bu yüzden birçok insan onu çatlaklar için kullanmada başarılı olduğunu bildiriyor.

Argan Yağının +12 Faydası ve Kullanımı 2022!

11. Bazen Akne Tedavisinde Kullanılır

Bazı kaynaklar, argan yağının akne için etkili bir tedavi olduğunu iddia etse de, hiçbir titiz bilimsel araştırma bunu desteklememektedir.

Bununla birlikte, argan yağının antioksidan ve antienflamatuar bileşikleri, aknenin neden olduğu ciltte kızarıklık ve tahrişin azalmasını destekleyebilir. argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

Yağ ayrıca akne önleme için önemli olan cilt hidrasyonuna da katkıda bulunabilir.

Argan yağının sivilcenizi tedavi etmede etkili olup olmadığı, büyük olasılıkla nedenine bağlıdır. Kuru cilt veya genel tahriş ile mücadele ediyorsanız, argan yağı bir çözüm sağlayabilir. Bununla birlikte, sivilcenize hormonlar neden oluyorsa , argan yağı muhtemelen önemli bir rahatlama sağlamayacaktır.

12. Rutininize Eklemek Kolay

Argan yağı giderek daha popüler hale geldiğinden, sağlık ve güzellik rutininize eklemek her zamankinden daha kolay.

Çoğu büyük bakkal, eczane ve çevrimiçi perakendecide yaygın olarak bulunur.

Cilt için

Argan yağı genellikle topikal olarak saf haliyle kullanılır – ancak aynı zamanda losyonlar ve cilt kremleri gibi kozmetik ürünlere de sıklıkla dahil edilir.

Doğrudan cildinize uygulanabilse de, herhangi bir olumsuz reaksiyon yaşamamanız için çok küçük bir miktarla başlamak en iyisi olabilir.

Saç için

Nemi artırmak, kırılmayı azaltmak veya kabarmayı azaltmak için argan yağını doğrudan nemli veya kuru saça uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bazen şampuanlara veya saç kremlerine dahil edilir.

İlk kez kullanıyorsanız, saçınızın nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir miktarla başlayın. Doğal olarak yağlı kökleriniz varsa, yağlı görünen saçlardan kaçınmak için arganı sadece saçınızın uçlarına uygulayın.

Pişirmek için

Argan yağını yemeklerde kullanmakla ilgileniyorsanız, yemek pişirmek için özel olarak pazarlanan çeşitleri arayın veya %100 saf argan yağı aldığınızdan emin olun.

Kozmetik amaçlı satılan argan yağı, yememeniz gereken diğer maddelerle karıştırılabilir.

Geleneksel olarak argan yağı, ekmeği daldırmak veya kuskus veya sebzelerin üzerine gezdirmek için kullanılır . Hafifçe de ısıtılabilir, ancak kolayca yanabileceği için yüksek ısılı yemekler için uygun değildir.

Alt çizgi

Argan yağı yüzyıllardır çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Temel besinler, antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler açısından zengindir.

Erken araştırmalar, argan yağının kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca çeşitli cilt koşullarını tedavi edebilir.

Mevcut araştırmalar, argan yağının bu koşullardan herhangi birinin tedavisinde etkili olduğunu kesin olarak belirtemese de, birçok kişi kullandıktan sonra istenen sonuçları bildirmektedir.

Argan yağını merak ediyorsanız bugün bulmak ve kullanmaya başlamak çok kolay. argan yağı , argan yağı faydaları , argan yağı ne işe yarar , argan yağı saça faydaları

 • 0
  mutlu
  Mutlu
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

Site kurucusu- Herkes gibi sen de özgürce paylaşcan....

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir